Projekt ustawy o działalności lombardowej
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt ustawy o działalności lombardowej trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Celem projektu jest wzmocnienie poziomu ochrony klientów lombardów. Konsultacje potrwają do 6 maja 2022 r.
Bezpieczeństwo konsumenta
Konsument uzyska ochronę poprzez wprowadzenie transparentnych przepisów dotyczących elementów umowy pożyczki lombardowej, w tym szczególnie określenia jej kosztów, a także wskazania szacunkowej wartości przedmiotu zastawu lombardowego jeszcze przed zawarciem kontraktu.
W celu określenia w sposób jasny i przejrzysty kosztów umowy pożyczki lombardowej zostanie wprowadzona definicja całkowitego kosztu umowy pożyczki lombardowej. To wszystkie koszty, które konsument jest obowiązany ponieść w związku z umową pożyczki lombardowej.
Wprowadzone zostaną też przepisy określające maksymalne koszty pozaodsetkowe, również w przypadku wcześniejszej spłaty świadczenia pieniężnego. Wtedy całkowity jej koszt ulegnie obniżeniu o kwotę równą kosztom za okres, o który skrócono czas jej obowiązywania.
Propozycja obejmuje też regulacje dotyczące umów zawieranych na odległość w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta.
Projekt zawiera propozycje zobowiązujące też przedsiębiorcę do przekazania podstawowych informacji dotyczących zawieranej umowy na trwałym nośniku, na etapie przedkontraktowym.
Konsultacje publiczne projektu
Uzgodnienia i konsultacje dotyczące projektu ustawy o działalności lombardowej potrwają do 6 maja br.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?