Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim
W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, dlatego od 27 lutego rząd zaostrza zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamyka hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej. W pozostałych województwach rząd przedłuża dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca. Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych sąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Tempo narastania trzeciej fali lub jej zatrzymanie zależy od naszego zachowania. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, rząd wprowadza zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą tylko maseczki, które najlepiej chronią nas przed zarażeniem.
Obostrzenia utrzymane z wyłączeniem Warmii i Mazur
Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji będzie obowiązywała kwarantanna. Również od 27 lutego zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim - ze względu na sytuację epidemiologiczną - przywrócone zostaną obostrzenia. Reszta obecnie obowiązujących zasad zostaje przedłużona do 14 marca - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia dr Adam Niedzielski.
W tym dniu odnotowano 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Przekroczona została bariera 10 tys. nowych zakażeń na dobę.
- "Trzecia fala się rozpędza" - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. - "Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Dynamika zakażeń zaczyna doganiać te, które mieliśmy na początku drugiej fali, czyli w październiku ubiegłego roku. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tysięcy przypadków".
Minister zdrowia wskazał, że także inne parametry świadczą o rozwoju epidemii. - "Obserwujemy wzrost obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19" - mówił minister zdrowia. - "W ostatnim tygodniu obłożenie takich łóżek wzrosło o ponad 1200, a do tej pory z tygodnia na tydzień były spadki, nawet o tysiąc łóżek".
Szef resortu zdrowia poinformował, że kolejnym elementem wskazującym na rozwój epidemii jest wzrost liczby testów zlecanych przez lekarzy. - W ostatnim czasie liczba zlecanych testów wzrosła o 24 proc. - powiedział Adam Niedzielski. - Dziś przekroczyliśmy liczbę 60 tys. wykonanych testów.
Koronawirusy, jak wszystkie wirusy RNA, cechują się łatwością mutacji. Od początku pandemii pojawiały się jego nowe warianty, co utrudnia walkę z pandemią. W Polsce zidentyfikowano do tej pory mutacje południowoafrykańską i brytyjską.
- "Widzimy niepokojący trend wzrostu udziału mutacji brytyjskiej w liczbie badanych próbek w Polsce" - mówił minister Adam Niedzielski. - "W styczniu tego roku udział tej mutacji był na poziomie 5 proc., teraz wzrósł już do ponad 10 proc." - poinformował szef resortu zdrowia.
Zmiany wprowadzone od 27 lutego
Szef resortu zdrowia poinformował również o dodatkowych zmianach w obostrzeniach, które będą obowiązywać od 27 lutego.
- "Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji będą objęte kwarantanną. Jednak nie będzie to dotyczyło osób zaszczepionych dwoma dawkami lub posiadających negatywny wynik testu" – wskazał minister Adam Niedzielski
Od tego dnia zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików. Do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek.
Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.
- "Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne" - mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Powrót obostrzeń w Województwie Warmińsko-Mazurskim od 27 lutego
Szef resortu zdrowia podkreślał, że w Polsce sytuacja epidemiologiczna jest zróżnicowana - inaczej wygląda na północy, a inaczej na południu kraju.
Ja twierdzi rząd, sytuacja epidemiczna w Województwie Warmińsko-Mazurskim jest szczególnie trudna. 1/3 wyników testów wykonywanych w województwie daje pozytywny wynik, dlatego zaostrza zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od 27 lutego zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.
Ze względów bezpieczeństwa, rząd podjął również decyzję o powrocie uczniów klas I-III do nauczania zdalnego. Bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków – 7%, a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie – 6.69%.
Tak więc dotychczasowe restrykcje utrzymane zostaną w całym kraju, oprócz Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym sytuacja epidemiologiczna jest najbardziej niepokojąca.
- "Wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe i wróci nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych" - podał szef resortu zdrowia.
Na polecenie ministra zdrowia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przebadała 24 próbki i otrzymała 16 wyników wariantu brytyjskiego. Zachorowania wywołane wariantem brytyjskim dotyczyły głównie powiatów olsztyńskiego, ostródzkiego oraz elbląskiego. Wśród potwierdzonych wariantów brytyjskich wystąpiły dwa ogniska rodzinne.
Zakaz używania przyłbic i chust od 27 lutego – najlepiej chronią nas maseczki
Najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Rada Medyczna przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chronią nas przed zakażeniem.
Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki.
Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego – wyjątek dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testu
Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.
Obowiązujące zasady do 14 marca
- Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego
Od 1 marca do 14 marca:
- Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
- Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
- Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
- Stoki otwarte.
- Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
- Siłownie dalej zamknięte.
- Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
Wyjątek stanowi Województwo Warmińsko-Mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzamy zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:
- hotele,
- galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii
- kina, teatry, muzea, galerie sztuki
- baseny i korty tenisowe.
Liczba i dynamika zakażeń rośnie
Dane na temat liczby zakażeń wskazują znaczący dzienny przyrost zachorowań. Raport należy również zestawić z wynikami z poprzedniego tygodnia. Dziś odnotowaliśmy ponad 12 tys. nowych zachorowań. Dokładnie tydzień temu liczba ta wynosiła 8,7 tys. Mamy dynamiczny wzrost zakażeń z dnia na dzień oraz w stosunku do poprzedniego tygodnia – to prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. W kraju pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej.
Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach:
- 13 477 zajętych łóżek – 52%
- 1 321 zajętych respiratorów – 51%
Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA+W
Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:
- Dystans
- Dezynfekcja
- Maseczka
- Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
- Wietrzenie
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?