Przejęcie odpowiedzialności za prowincję Ghazni przez PKW

30.10.Ghazni. W obecności Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, przewodniczących parlamentarnych komisji obrony: Janusza Zemke i Stanisława Zająca, szefa Sztabu Generalnego WP generała Franciszka Gągora, dowódcy wojsk ISAF generała Davida McKiernana, dowódcy sił NATO w Europie generała Johna Craddocka oraz szefa afgańskiego MON Abdula Rahima Wardaka polscy żołnierze przejęli odpowiedzialność za prowincję Ghazni na wschodzie Afganistanu.

Podczas uroczystości Minister Bogdan Klich powiedział, że koncentracja polskich wojsk w jednej prowincji zwiększy bezpieczeństwo żołnierzy. "Od dzisiaj to wy będziecie odpowiedzialni za bezpieczeństwo tej prowincji, od dziś to na waszych barkach będzie spoczywała wielka odpowiedzialność za los ludu tutaj mieszkającego, za dobrą współpracę z władzami oraz - co nie jest bez znaczenia - za dobry wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej" - podkreślił minister Klich, zwracając się do żołnierzy. "Ten dzień jest realizacją zamiaru, który zrodził się tutaj, na afgańskiej ziemi przed rokiem, kiedy podczas swojej pierwszej wizyty, dzięki światłym radom żołnierzy, podjąłem decyzję, by skoncentrować siły w jednej prowincji" - powiedział minister.

Porady prawne

Polska baza w Afganistanie będzie nosiła imię Jacka Winklera - Polaka, który w latach 80. walczył w Afganistanie z wojskami radzieckimi. Minister odsłonił w czwartek poświęconą mu tablicę pamiątkową.


Polscy żołnierze rozmieszczeni są w czterech bazach - Ghazni, Warrior, Giro i Four Corner oraz w dwóch punktach obserwacyjnych przy drodze Kabul-Kandahar. W prowincji mają być zgrupowani także żołnierze wojsk specjalnych, którzy wcześniej realizowali zadania m.in. w Kandaharze. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji, polscy żołnierze będą szkolić personel afgańskich sił bezpieczeństwa i zapewniać transport powietrzny personelu i sił szybkiego reagowania. Jednym z kluczowych zadań ma też być ochrona fragmentu jednego z głównych szlaków komunikacyjnych - drogi z Kabulu do Kandaharu.

Źródło: www.mon.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika