Przestępczość nieletnich - sprawozdanie z rządowego programu profilaktycznego przyjęte!
W październiku 2008 r. Rada Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przyjęła sprawozdanie z realizacji w 2007 r. Rządowego Programu Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży.
Program ten został opracowany przez specjalny, powołany do tego celu międzyresortowy zespół - inicjatywa weszła w życie w 2004 r. Za jej realizację odpowiadają cztery organy centralne: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz resort spraw wewnętrznych i administracji. Na pozostałych szczeblach administracji publicznej podmiotami odpowiedzialnymi są wojewodowie (zadania rządowe), marszałkowie województw (zadania samorządowe), starostowie powiatów, wójtowie (burmistrzowie i prezydenci miast).
Cele Programu obejmują m.in. zahamowanie dynamiki wzrostu niedostosowania społecznego oraz przestępczości dzieci i młodzieży, a także eliminowanie i łagodzenie drastycznych przejawów tego niedostosowania, w szczególności tych, które zagrażają życiu oraz zdrowiu młodego pokolenia i mają trwałe negatywne skutki dla ich przyszłości.
Zgodnie z regulaminem pracy Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest zobowiązany do corocznego przedstawiania Radzie Ministrów sprawozdania z realizacji Rządowego Programu Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Dokument jest opracowywany na podstawie informacji przekazanych przez wojewodów, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz państwowe jednostki organizacyjne.
Zapraszamy do lektury!
Źródło: www.mswia.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?