Relacje ze wschodnimi sąsiadami UE
UE zapoczątkowała program partnerskiej współpracy z sześcioma państwami Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego.
Partnerstwo wschodnie to szansa na porozumienia o wolnym handlu, wsparcie finansowe, pomoc w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i bezwizowego wjazdu na terytorium UE dla obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Dla Europy może to oznaczać większą stabilizację i bezpieczeństwo na jej wschodniej granicy.
Od czasu rozpadu ZSRR region ten doświadczył wielu kryzysów, nadal pozostało w nim wiele nierozwiązanych konfliktów. Inicjując na szczycie w Pradze program współpracy, prezydent Barroso powiedział, że bliższe stosunki stanowią dla UE żywotny interes.
Współpraca nadaje specyficzny wschodni wymiar unijnej polityce sąsiedztwa . Jest to zarazem pilna konieczność, która pojawiła się w wyniku zaistniałego latem ubiegłego roku konfliktu między Rosją i Gruzją oraz rosyjsko-ukraińskiego konfliktu gazowego w styczniu tego roku. Ostatnie zamieszki w Mołdawii odnowiły obawy o stabilizację w tym regionie.
Aby wesprzeć reformy polityczne i gospodarcze w tych sześciu krajach, UE zwiększy przeznaczoną dla nich pomoc finansową. Uwieńczone sukcesem reformy mogą zaowocować zawarciem wszechstronnych umów stowarzyszeniowych z UE obejmujących porozumienia o wolnym handlu i zaangażowaniu w bezpieczeństwo energetyczne. Ma to duże znaczenie dla krajów UE, do których dostawy ropy i gazu docierają z Rosji tranzytem przez ten region.
Te byłe republiki radzieckie muszą sprostać wyzwaniom, jakimi są umacnianie demokracji i państwa prawa. Poważnie ucierpiały z powodu recesji i nadal zmagają się z procesem przeobrażania się w gospodarki rynkowe.
Posiadając specjalistyczną wiedzę o rozwoju regionalnym, UE zaoferuje krajom partnerskim programy zmniejszania różnic gospodarczych i społecznych, rozważy również możliwość otwarcia swego rynku pracy dla mieszkańców tych krajów. Gdyby z kolei kraje te wprowadziły na granicach system kontroli zgodnie z unijnymi standardami, znacznie uprościłoby to wjazd obywateli tych krajów na terytorium UE.
Jednym z pięciu kluczowych obszarów, które UE chce wesprzeć jest zarządzanie granicami. Inne obszary to: wsparcie dla małych przedsiębiorstw, połączenia między regionalnymi sieciami elektrycznymi, rurociągami gazowymi i naftowymi z Morza Kaspijskiego do Europy oraz współpraca w zakresie działań podejmowanych na wypadek kataklizmów.
Komisja zwiększy o 350 mln euro środki zaplanowane na lata 2010-2013. Kolejne 250 mln euro przyznanych już temu regionowi zostanie przeznaczonych na wsparcie nowego programu.
Więcej na temat partnerstwa wschodniego .
Więcej na ten temat:
Sukcesy europejskiej polityki sąsiedztwa
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?