Są już nowe przepisy o hipotece
Od dnia 20 lutego b.r. obowiązują nowe przepisy o hipotece.
Znika podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną – teraz w prawie występuje jedna, nowa hipoteka oparta konstrukcyjnie na hipotece kaucyjnej.
Przyczyną zmian są przede wszystkim trudności w doborze właściwego rodzaju hipoteki do wierzytelności. Dotąd, w przypadku gdy wierzytelność była oznaczona (gdy jej wysokość była odgórnie oznaczona), ustanawiano dla niej hipotekę zwykłą, a w przypadku gdy była nieoznaczona (gdy jej wysokość nie była z góry ustalona) – hipotekę kaucyjną. Hipotekę kaucyjną ustanawiano przykładowo dla wierzytelności o zmiennej wysokości odsetek. Po zmianie nowa hipoteka obejmuje wszystkie możliwe wierzytelności.
Problemy pojawiały się także w przypadku ustanawiania hipotek zabezpieczających wierzytelności przyszłe – przed zmianą, zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, takie wierzytelności mogły być zabezpieczane wyłącznie hipoteką kaucyjną. Nowa hipoteka zabezpiecza zarówno wierzytelności istniejące jak i przyszłe.
Kolejna zmiana wprowadza zabezpieczenie odsetek do dwóch lat wstecz a także kosztów postępowania oraz innych roszczeń o świadczenia uboczne, jeżeli zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Dotychczas hipoteka zabezpieczała wyłącznie odsetki nieprzedawnione oraz dziesiątą część kosztów postępowania – po zmianie ograniczenia znikają a zabezpieczenie obejmuje także inne świadczenia uboczne.
Z pewnością rewolucyjne dla wierzycieli hipotecznych będzie zrezygnowanie z zasady posuwania się w kolejności hipotek. W dotychczas obowiązującym stanie prawnym, w przypadku ustanowienia kilku zabezpieczeń na jednej nieruchomości i spłaty wierzytelności zabezpieczonej jedną z pierwszych hipotek, pozostałe przesuwają się w górę, gdyż miejsce „powyżej” zostało zwolnione. Nowelizacja rezygnuje całkowicie z tej zasady pozostawiając właścicielowi nieruchomości możliwość decydowania o zwolnionym miejscu. Na nowym miejscu może więc być ustanowiona i inna, nowa hipoteka – bądź też może na to miejsce wstąpić hipoteka znajdująca się najdalej na liście, byleby nie doszło do pogorszenia sytuacji wierzycieli, mających zabezpieczenie na niższych miejscach od zwalnianego.
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?