Spór kompetencyjny przed TK
Rozprawa ws. sporu kompetencyjnego odroczona
Z uwagi na standardy procesowe Trybunał Konstytucyjny przerwał rozprawę i zdecydował o jej odroczeniu, wymagając jednocześnie 14-dniowego terminu dla Prezesa Rady Ministrów jako wnioskodawcy oraz Prokuratora Generalnego do pisemnego ustosunkowania się do pisma procesowego.
Wcześniej prof. Dariusz Dudek, ekspert z zakresu prawa konstytucjnego i pełnomocnik Prezydenta, złożył pismo procesowe, w którym znalazło się szczegółowe uzasadnienie co do braku zasadności wniosku Premiera.
Ponad 20-stronicowe pismo jest - jak poinformował Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki - uszczegółowieniem stanowiska Lecha Kaczyńskiego przygotowanym przez pełnomocnika prof. Dariusza Dudka.
Kownacki tłumaczył, że pismo zostało złożone dopiero teraz, bo - jak mówił - dopiero od dwóch tygodni było wiadomo, że odbędzie się rozprawa przed TK. Jak dodał, spodziewał się, że Trybunał umorzy postępowanie na posiedzeniu niejawnym. (PAP, inf. własne)
Piotr Kownacki w TK: nie każda różnica zdań jest sporem kompetencyjnym
Podczas rozprawy 27 marca przed Trybunałem Konstytucyjnym w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zabrał głos szef Kancelarii minister Piotr Kownacki. Rozprawa dotyczy wniosku Premiera o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między głową państwa a szefem rządu o reprezentację Polski podczas szczytów UE. Minister Kownacki w trakcie obrad zwrócił się o umorzenie postępowania.
Szef Kancelarii Prezydenta rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że ma poważny kłopot z tym, czego ten spór kompetencyjny naprawdę dotyczy. Podkreślił, że w ocenie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wniosek Premiera "nie spełnia kryteriów sporu kompetencyjnego".
Kownacki powiedział także, że chciałby sprostować wypowiedź szefa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka, który wcześniej stwierdził, iż udział Prezydenta w szczytach jest czymś nadzwyczajnym lub utrudnia prezentowanie stanowiska Polski przez osoby wybrane przez Premiera w skład delegacji.
Minister zwrócił się do strony rządowej, by przedstawiła jakiekolwiek dowody, że udział Prezydenta w delegacji na unijny szczyt kiedykolwiek utrudnił przedstawienie stanowiska przez Polskę w Brukseli.
- Z własnej obserwacji niczego takiego nie zauważyłem - podkreślił szef Kancelarii Prezydenta.
Przekonywał, że jest znaną praktyką, iż w posiedzeniach Rady Europejskiej uczestniczą jednocześnie prezydenci i szefowie rządów danego kraju. Tak - argumentował - dzieje się w przypadku Finlandii, Czech, Litwy, Rumunii i sporadycznie Francji. – Taka praktyka nie dziwi nikogo oprócz Prezesa Rady Ministrów – mówił minister Kownacki.
Piotr Kownacki zwrócił też uwagę, że podczas obrad szczytów unijnych członkowie delegacji często wymieniają się - np. Prezydent lub Premier opuszczają salę obrad, w których w tym czasie uczestniczy właściwy minister (np. spraw zagranicznych czy finansów). Szef prezydenckiej kancelarii zaznaczył, że "nigdy na tym tle nie powstał konflikt". (PAP, inf. własna)
Minister Stasiak: ze spokojem należy czekać na decyzję TK
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak podkreślił w „Śniadaniu w Trójce", że ze spokojem należy oczekiwać ogłoszenia decyzji Trybunału Konstytucyjnego.
- Trybunał oczywiście wyda orzeczenie według tego, co uzna za słuszne - powiedział minister, zwracając jednocześnie uwagę, że nie rozwiąże to kwestii organizacyjnych.
- Nie da się orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego rozstrzygnąć kto jak wsiada do samolotu, i czy jest jeden czy dwa samoloty, ile jest krzeseł w sali obrad, kto wchodzi, kto sporządza listę... - podkreślał Władysław Stasiak.
Zdaniem Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta w obecnej sytuacji jedynym rozwiązaniem na gruncie istniejącej Konstytucji jest wypracowanie dobrego obyczaju między Prezydentem a Premierem. - Moim zdaniem ten obyczaj się wypracowuje i jest coraz lepiej pod tym względem - dodał Stasiak.
- A swoją drogą o Konstytucji warto rozmawiać (...), ale to jest kwestia do rozstrzygnięcia w przyszłości - podkreślił.
O szczycie w Strasburgu
- Szczyty mają to do siebie, że dużo rzeczy może się tam zdarzyć na bieżąco, dlatego trudno cokolwiek wykluczać zawczasu - odpowiedział minister pytany, czy Lech Kaczyński spotka się z Barackiem Obamą na kwietniowym szczycie NATO.
Przyzał, że z cała pewnością jest wiele tematów, na które warto by z Prezydentem USA porozmawiać, wyraził jednak wątpliwość, czy akurat szczyt jubileuszowy, na którym dużo się dzieje jest dobrą ku temu okazją.
- Jedziemy tam z bardzo poważnym bagażem zadań - zwrócił uwagę wiceszef Kancelarii Prezydenta, wymieniając jako tematy do dyskusji bezpieczeństwo energetyczne, poszerzanie NATO na Wschód, nową koncepcję strategiczną oraz planowanie obronne.
O Polskich Siłach Zbrojnych
Minister Stasiak powiedział też, że wystąpienie Prezydenta podczas dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP nie było konfrontacyjne, a zgodne z rzeczywistością: - Prezydent wzywał do zerwania z fikcją - podkreślił minister i zapowiedział, że Lech Kaczyński będzie nawoływał, żeby zacząć dbać o polskie bezpieczeństwo.
- Tak jak mamy w tej chwili deficyt w budżecie państwa, tak mamy deficyt poważnej rozmowy o stanie państwa polskiego - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.
Źródło: www.prezydent.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?