Spotkanie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania z dyrektorem Agencji Praw Podstawowych UE
Współpraca oraz wymiana doświadczeń instytucji europejskich i krajowych związana z przestrzeganiem praw człowieka to jeden z najważniejszych tematów spotkania Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, minister Elżbiety Radziszewskiej z dyrektorem Agencji Praw Podstawowych Mortenem Kjaerumem.
W trakcie rozmowy minister Radziszewska przedstawiła zadania i kompetencje Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Omówiła również prace nad projektem ustawy o równym traktowaniu, zakładającym dostosowanie polskiego prawa do dyrektyw równościowych UE. Z kolei dyrektor Kjaerum zaprezentował najbliższe plany APP. Zapowiedział też wydanie w najbliższym czasie dwóch raportów dotyczących ofiar rasizmu oraz zjawiska homofobii. Ponadto wysoko ocenił aktywność polskich przedstawicieli w APP.
W opinii rozmówców nastąpił postęp w dziedzinie przestrzegania praw człowieka i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Wyrażono również nadzieję na współpracę i kontynuację dialogu, którego wynikiem będzie skuteczniejsze przestrzeganie praw człowieka.
***
Agencję Praw Podstawowych powołano do życia na mocy rozporządzenia Rady (WE) z dnia 15 lutego 2007 r. Utworzono ją w oparciu o struktury organizacyjne Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii (EUMC) i z wykorzystaniem jego doświadczeń. Siedzibą APP jest Wiedeń.
Celem agencji jest dostarczanie pomocy i wiedzy odpowiednim instytucjom UE oraz jej państw członkowskich przy wdrażaniu prawa wspólnotowego Do zadań APP należy m.in. prowadzenie badań naukowych, opracowanie strategii komunikacyjnych oraz promocja dialogu ze społeczeństwem obywatelskim. Działania te służą zwiększeniu świadomości opinii publicznej w zakresie praw podstawowych. Agencja co roku publikuje sprawozdania, które są oparte na prowadzonych przez siebie analizach i sondażach.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?