Świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Ustawa o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja zmienia definicję osoby represjonowanej, zasady przyznawania świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej oraz wydawania legitymacji i nadawania odznaki działacza opozycji lub osoby represjonowanej.
Osoba represjonowana - czyli kto?
Nowa definicja obejmuje osoby represjonowane w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 31 lipca 1990 r., a nie – jak obecnie – do 4 czerwca 1989 r.
Zmiana zasad przyznawania świadczenia osobom uprawnionym
Celem ustawy jest m.in. zmiana zasad przyznawania świadczenia osobom uprawnionym. Będzie ono przyznawane bezterminowo i bez względu na dochód osoby uprawnionej.
Świadczenie pieniężne ma więc być przyznawane w dotychczasowej wysokości, ale nie raz na 12 miesięcy, lecz bezterminowo i niezależnie od wysokości dochodu osoby uprawnionej.
Zmienią się także zasady przyznawania określonej w ustawie pomocy pieniężnej, co oznacza, że oprócz pomocy jednorazowej możliwe będzie przyznanie także pomocy okresowej na czas do 6 miesięcy - w wysokości najniższej emerytury miesięcznie.
Rada do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych
Nowe przepisy przewidują utworzenie Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jako organu opiniodawczo-doradczego, a także powołanie wojewódzkich rad kombatanckich.
Inne zmiany
Zmienione zostaną też zasady powoływania szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - zrezygnowano z trybu konkursowego. Szef będzie powoływany i odwoływany przez prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.
Zgodnie z ustawą działacze opozycji i osoby represjonowane będą mogli korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, a także z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarza.
Ustawa poszerza ponadto zakres podmiotowy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego o żołnierzy pełniących służbę w polskich organizacjach podziemnych do października 1963 r. (dotychczas – do końca 1956 r.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?