Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat
Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już zapisują się na termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu.
Początek rejestracji dla grup wiekowych
Data rejestracji |
Grupa wieku |
12 kwietnia |
rocznik 1962 |
13 kwietnia |
rocznik 1963 |
14 kwietnia |
rocznik 1964 |
15 kwietnia |
rocznik 1965 |
16 kwietnia |
rocznik 1966 |
17 kwietnia |
rocznik 1967 |
19 kwietnia |
rocznik 1968 |
20 kwietnia |
rocznik 1969 |
21 kwietnia |
rocznik 1970 |
22 kwietnia |
rocznik 1971 |
23 kwietnia |
rocznik 1972 |
24 kwietnia |
rocznik 1973 |
Jeżeli jesteś osobą w wieku 40-59 lat i zgłosiłeś/aś chęć zaszczepienia się w styczniu lub lutym, to obecnie masz wystawione e-skierowanie na szczepienie. Zadzwoni do Ciebie automatyczny system, który zaproponuje Ci termin szczepienia. Informacja z propozycją terminu może też przyjść SMS-em.
Jeżeli jednak jesteś w wieku 40-49 lat i zarejestrowałeś się na szczepienie, a wyznaczono Ci termin na na okres od 6 do 30 kwietnia, to zostanie Ci telefonicznie zaproponowany nowy termin szczepienia – po 10 maja. Jeśli masz 40-49 lat i już zapisałeś/aś się na szczepienie do 5 kwietnia, to termin Twojego szczepienia nie ulegnie zmianie. Termin szczepień dla pacjentów z grupy wiekowej 50-59, którzy już zapisali się na szczepienie, pozostaje bez zmian.
Jeżeli jesteś w wieku 40-59 lat i nie zgłosiłeś/aś chęci zarejestrowania się na szczepienia, teraz nie masz wystawionego e-skierowania i musisz poczekać na uruchomienie zapisów na szczepienia dla Twojego rocznika.
E-skierowania na szczepienie nie dostaniesz, jeśli w ciągu ostatnich 90 dni miałeś/aś pozytywny wynik testu na koronawirusa. Pojawi się ono na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta później.
Zarejestrować się będziesz mógł/a przez każdą z dostępnych ścieżek:
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989ł
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepieńł
- wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySieł
- poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.
Narodowy Program Szczepień przyspiesza – zmiany zasad w II kwartale 2021 r.
Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – w II kwartale tego roku wchodzimy w nową fazę realizacji Narodowego Programu Szczepień. W obliczu III fali pandemii COVID-19 rząd musi działać zdecydowanie. Dzięki zmianom, które rząd wprowadza i zwiększeniu dostaw, będzie można szczepić szybciej!
Jak twierdzi rząd, im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń. W związku z obiecanymi przez producentów dużymi dostawami szczepionek przeciw Covid-19 w II kwartale tego roku – szczepienia przyspieszają! Rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które usprawnią cały proces. Co się zmieni?
Przede wszystkim zwiększy się liczba punktów szczepień, ale też personelu, który kwalifikuje do szczepień, oraz sama kadra szczepiąca. Rząd usprawni też proces kwalifikacji.
– "Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych" – poinformował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. – "Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty" – dodał Prezes Rady Ministrów.
Więcej punktów szczepień
Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących rząd uruchomił także wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale poszerza katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.
Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:
- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy,
- aptekach.
Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
– "Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln" – poinformował pełnomocnik rządu ds. sczepień Michał Dworczyk. – "Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach" – dodał szef KPRM.
Większa kadra osób szczepiących i prostsze zasady kwalifikacji
Rząd chce jeszcze bardziej usprawnić proces, dlatego wprowadza także zmiany organizacyjne w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień.
Kto kwalifikuje do szczepienia?
W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Kto może szczepić?
Rząd poszerza też kadrę szczepiącą. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.
Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?
W marcu rząd otworzył rejestrację dla osób od 60. roku życia. – "Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces, wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych" – poinformował Michał Dworczyk. W kwietniu rząd uruchamia zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972,
- 24 kwietnia – rocznik 1973.
Masz 60 lat lub więcej? Rejestracja dla Twojej grupy wiekowej wciąż trwa!
Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.
Już teraz rząd zachęca wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji Twojej grupy wiekowej, z skontaktuje się z Tobą infolinia.
Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, rząd zaprasza na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz, jak zarejestrować się na szczepienie!
I kwartał – podsumowanie Narodowego Programu Szczepień
Rząd czeka na obiecane przez producentów zwiększone dostawy szczepionek. Chce działać szybciej, ale pamiętajmy, że jesteśmy uzależnieni od firm farmaceutycznych. Mimo problemów w tym zakresie w I kwartale tego roku, udaje się nam wywiązywać z obietnic. Na początku roku, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk obiecał, że do końca tego kwartału zaszczepiono 3 mln Polaków. Według statystyk na 30 marca w polskich punktach szczepień wykonano już 6 mln szczepień. Prawie 4 mln osób otrzymało jedną dawkę, a ponad 2 mln – dwie dawki szczepionki.
Za nami już szczepienia m.in. kadry medycznej, personelu i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, a także nauczycieli. Szczepieni są seniorzy, chorzy przewlekle oraz służby mudnurowe. Efekty już są widoczne. Po zaszczepieniu odnotowano znaczący spadek zakażeń u pracowników medycznych oraz u pensjonariuszy DPS-ów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?