Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży zapewniony

Całodobowa bezpłatna infolinia tzw. telefon zaufania dla dzieci i młodzieży ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa do końca 2020 r.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży ze wsparciem finansowym z budżetu państwa do końca 2020 r.

Każda młoda osoba, która chce porozmawiać o swoich problemach, może od 1 października br. w każdej chwili zadzwonić pod bezpłatny numer 0 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Infolinię będzie prowadziła Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Została ona wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Porady prawne

Przebieg konkursu

Do konkursu zgłosiły się dwie organizacje: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Fundacja ITAKA uzyskała wyższą liczbę punktów, w związku z czym zlecono jej realizację zadania publicznego i przyznano dotację na lata 2019-2020 w wysokości 885 tys. zł.

Oferty, zgodnie z regulaminem konkursu dostępnym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej MEN, zostały ocenione przez członków komisji konkursowej według jednolitych kryteriów. Ze względu na brak znaczących różnic nie była konieczna przewidziana w takich sytuacjach trzecia ocena.

Fundacja, która otrzymała niższą liczbę punktów, skorzystała z możliwości ścieżki odwoławczej.  W MEN dokonano analizy zastrzeżeń Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz przekazano wyjaśnienia na wszystkie wątpliwości odnośnie przyznanej punktacji.

MEN nie kwestionuje zarówno doświadczenia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jak i możliwości realizacji zadania na zlecenie MEN. Jednak ustawa o zdrowiu publicznym, na podstawie której jest realizowany Narodowy Program Zdrowia, zobowiązuje dysponenta środków publicznych (MEN) do zastosowania procedury konkursowej, uwzględniającej jawne i jednolite zasady oceny. Procedura zakończyła się wyborem najlepszej oferty.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje, w latach 2014-2016 realizowała zadanie pn. „Prowadzenie przez specjalistów ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”. Zadanie było finansowane z programu rządowego „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Dofinansowanie Fundacji i zadania wygasły wraz z zakończeniem Programu.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika