Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji ZUS

Czego dotyczy nowelizacja?

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta przez parlament - określa zasady weryfikacji decyzji organów rentowych o ustaleniu prawa do emerytury lub renty oraz o ich wysokości. 

Nowe przepisy uwzględniają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 lutego 2012 r. (sygn. akt K 5/11). 

Kiedy będzie możliwe uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji organu rentowego?

Ustawa reguluje problematykę wzruszalności decyzji organów rentowych o ustaleniu prawa do emerytury lub renty oraz co do ich wysokości. Zmiany dotyczą emerytur i rent przyznawanych w systemie powszechnym, z tytułu zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także ubezpieczenia społecznego rolników. 

Zgodnie z nowelizacją postępowanie w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji będzie wszczynane na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. O wszczęciu postępowania organ rentowy będzie zawiadamiał niezwłocznie zainteresowaną osobę.

Porady prawne

Kiedy nie można już będzie zmienić decyzji organu rentowego?

Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji organu rentowego nie będzie możliwa, jeżeli od dnia jej wydania minie:

  • 10 lat w przypadku, gdy decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe, a także gdy decyzja została wydana na skutek świadomego wprowadzenia w błąd organu rentowego przez osobę pobierającą świadczenie;
  • 5 lat, gdy po uprawomocnieniu się decyzji zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość oraz gdy decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone, zmienione albo stwierdzono jego nieważność;
  • 3 lat, gdy przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika