UE i my w roku 2008
Co w tym roku zrobiła Unia Europejska, aby poprawić warunki życia zwykłych ludzi?
Nadszedł długo oczekiwany dzień. Cała rodzina zebrała się w pięknie udekorowanym domu. Przy kuchni krząta się ojciec, któremu w końcu udało się wziąć urlop. Stara się wszystkiego dopilnować. W tym samym czasie dzieci rozpakowują prezenty, które przywieźli im z Hiszpanii ukochani dziadkowie.
W tej idyllicznej scenie można się dopatrzyć udziału Unii Europejskiej. Dzięki nowym przepisom w sprawie substancji chemicznych środki czystości są bardziej bezpieczne dla użytkownika, żywność wykorzystana do przygotowania posiłku została starannie wyselekcjonowana i oznakowana, i nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo dzieci, bowiem w UE obowiązuje zakaz sprzedawania niebezpiecznych zabawek. Jednak UE robi znacznie więcej z myślą o swoich obywatelach. Od niedawna pracownicy tymczasowi mają prawo do korzystania z urlopów płatnych, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony. Z kolei osoby o ograniczonej zdolności ruchowej mogą podróżować samolotem równie wygodnie, jak osoby w pełni sprawne.
Z pokoju dobiegają dźwięki telewizora. W dzienniku kryzys finansowy, konflikty, klęski żywiołowe, zmiany klimatyczne - w tym roku UE pojawiała się w wiadomościach w związku z najróżniejszymi wydarzeniami.
Niosła pomoc humanitarną na całym świecie i wysłała obserwatorów monitorujących wybory oraz proces pokojowy w Gruzji .
W ciągu ostatnich kilku miesięcy instytucje UE i państwa członkowskie pracowały bez wytchnienia, aby wspólnie znaleźć drogę wyjścia z kryzysu finansowego ">europa.eu/commission_barroso/president/focus/credit_crunch/index_de.htm"> . Przy tej okazji euro po raz kolejny wykazało się swoimi właściwościami stabilizującymi. W listopadzie Komisja zaproponowała plan naprawy gospodarki z budżetem 200 mld euro, aby chronić przed skutkami kryzysu pracowników, gospodarstwa domowe i firmy.
Plan obejmuje między innymi zwiększenie inwestycji w technologie ekologiczne (w sektorze energii, transportu i budownictwa itp.), co zapewnia Europie miejsce w światowej czołówce, jeżeli chodzi o walkę ze zmianami klimatu.
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?