Ustawa o systemie oświaty przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Za odrzuceniem weta prezydenta głosowało 265 posłów, 155 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

 - To sukces polskiej edukacji - dzieci, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół. Dzisiaj jest dzień, w którym rozpoczął się lepszy czas dla polskiej oświaty - powiedziała po głosowaniu Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

Zapisane w znowelizowanej ustawie przepisy zapewnią lepszy dostęp do edukacji dzieci najmłodszych - poprzez obniżenie wieku rozpoczynania obowiązkowej edukacji przedszkolnej do lat pięciu oraz rozpoczynania obowiązku szkolnego do lat sześciu. Od najbliższego roku szkolnego wszystkie pięciolatki w Polsce będą miały możliwość korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Od roku 2011 będzie to obowiązek.

Porady prawne

Przez najbliższe trzy lata rodzice wszystkich dzieci kończących sześć lat w danym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie ich dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Warunkiem przyjęcia dziecka do szkoły w tym okresie będzie posiadanie przez szkołę odpowiednich warunków organizacyjnych, a także wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole. Jeśli dziecko nie chodziło do przedszkola, wymagana będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, dotycząca możliwości rozpoczęcia nauki w szkole przez dziecko sześcioletnie.

Ustawa umożliwia także przekazywanie szkół przez jednostki samorządu terytorialnego innym podmiotom, zainteresowanym istnieniem szkoły w danej lokalizacji (na przykład lokalnemu stowarzyszeniu, które nie zgadza się na likwidację placówki), bez konieczności wcześniejszej likwidacji szkoły i pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty oraz w sytuacji, gdy szkoła liczy mniej niż 70 uczniów.

Kolejnym celem ustawy jest doprecyzowanie podziału obowiązków pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego i kuratorów. Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi rezygnacji z opiniowania arkuszy organizacyjnych szkoły przez kuratora oświaty. Przepisy uwzględniają natomiast potrzebę zasięgnięcia opinii kuratora oświaty np. w przypadku likwidacji szkoły.

Znowelizowana ustawa wprowadza możliwość tworzenia w szkołach publicznych i niepublicznych oddziałów międzynarodowych, w których nauczanie będzie zgodne z programem nauczania, ustalonym przez zagraniczną instytucję edukacyjną. Przedstawia także rozwiązania ułatwiające integrację dzieci imigrantów w środowisku szkolnym i w społeczeństwie.

Ustawa porządkuje także kilka innych obszarów, m.in.: 
- wprowadza ułatwienia związane z organizowaniem nauczania domowego,
- doprecyzowuje podejmowanie działań zabezpieczających przed dostępem do treści niepożądanych z Internetu,
- wprowadza przejrzystość systemu dotowania przez jednostki samorządu terytorialnego szkół publicznych i niepublicznych, prowadzonych przez inne organy,
- określa definicję niepełnosprawności sprzężonych,
- ułatwia zatrudnianie specjalistów do kształcenia zawodowego.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty w pigułce

Harmonogram - rok po roku

Źródło: www.men.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika