Używanie Symboli UE przez Parlament Europejski
Posłowie przyjęli rezolucję dotyczącą używania symboli Unii Europejskiej przez Parlament Europejski. Rezolucja określa użycie symboli Unii przez PE, w tym flagi przedstawiającej krąg 12 złotych gwiazd na niebieskim tle, hymnu pochodzącego z Ody do Radości z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewizy "Zjednoczona w Różnorodności" oraz uznanie 9 maja jako Dnia Europy.
Rezolucja wprowadzająca zmiany do regulaminu Parlamentu Europejskiego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.
Flaga, jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Unii będzie podnoszona we wszystkich budynkach Parlamentu i z okazji oficjalnych wydarzeń oraz wywieszana w salach posiedzeń. Także hymn "Oda do radości" od wielu lat rozpoznany jak hymn europejski, będzie odgrywany przed każdym posiedzeniem inauguracyjnym oraz na innych uroczystych posiedzeniach, w szczególności na powitanie głów państw lub szefów rządów, czy też po przyjęciu nowego członka UE. Dewiza Unii "Zjednoczona w Różnorodności" jako najnowszy symbol europejski wywodzący się z inicjatywy Parlamentu, będzie umieszczana na wszystkich oficjalnych dokumentach PE. Dzień Deklaracji Schumana, czyli 9 maja, PE uznaje jako Dzień Europy.
Artykuł dotyczący symboli europejskich został włączony do projektu Konstytucji Europejskiej w czerwcu 2004 roku. Proces negocjacji rozpoczęty ponownie w 2007 roku po porażce ratyfikacji traktatu konstytucyjnego, spowodował zarówno zarzucenie perspektywy konstytucji oraz innych "quasi- państwowych" elementów. Tym samym artykuł dotyczący symboli nie znalazł miejsca w Traktacie z Lizbony.
W lutym 2008 roku, Posłowie PE wyrazili żal z powodu nie uznania w Traktacie z Lizbony hymnu europejskiego oraz flagi europejskiej, jako symboli wyrażających poczucie wspólnoty obywateli UE oraz będących punktem odniesienia dla dwudziestu siedmiu krajów.
Podczas głosowania nad rezolucją, wielokrotnie padły słowa podkreślające niezwykłe znaczenie symboli UE na całym świecie, przez miliony kojarzone jako symbol niezwykłego procesu zjednoczenia. Autor raportu, Carlos CARNERO GONZÁLEZ (PSE, ES) w uzasadnieniu projektu rezolucji podkreślił zarówno rolę PE w propagowaniu używania symboli Unii oraz ich znaczenie w procesie integracji. Symboli, które "(...) reprezentują wartości inspirujące istnienie Unii, jednoczą wszystkich, którzy żyją i pracują w jej granicach oraz identyfikują ją na świecie jako wzór wolności, rozwoju i solidarności."
Projekt rezolucji został poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE 9 października.
Rezolucja została przyjęta większością 503 głosów "za", 96 "przeciw" oraz 5 "wstrzymujących się".
Carlos CARNERO GONZÁLEZ (PSE, ES)
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?