Warunki przyjmowania osób ubiegających się o azyl
Parlament poparł propozycje zmian instrumentów prawnych tworzących wspólny europejski system azylowy. Ich celem jest zagwarantowanie, że wszystkie osoby ubiegające się o azyl będą traktowane w sprawiedliwy i równy sposób, niezależnie od tego gdzie złożą wniosek o azyl w UE, jak również poprawa skuteczności systemu azylowego UE.
Nowelizacja dyrektywy w sprawie warunków przyjmowania osób ubiegających się o azyl poprawi warunki, w jakich żyją te osoby, ograniczy możliwość ich zatrzymania tylko do uzasadnionych przypadków i wprowadzi zakaz zatrzymań osób niepełnoletnich. Zmiany w rozporządzeniu dublińskim i rozporządzeniu Eurodac poprawią skuteczność europejskiego systemu azylowego i uczynią go bardziej sprawiedliwym.
Dyrektywa w sprawie warunków przyjmowania osób ubiegających się o azyl
Proponowane zmiany przepisów azylowych mają na celu zagwarantowanie, że zatrzymanie będzie stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach oraz ustanowienie gwarancji prawnych uniemożliwiających arbitralne zatrzymywanie oraz zatrzymywanie dzieci, chyba że jest to w ich własnym interesie. Decyzję o zatrzymaniu mogą podjąć tylko organy wymiaru sprawiedliwości, a zatrzymani mogą być przetrzymywani w specjalnych ośrodkach, a nie na przykład w więzieniach. Zatrzymanie na podstawie decyzji administracyjnej nie może trwać dłużej niż 72 godziny i powinno w tym czasie zostać potwierdzone przez sąd. Jeśli takiej decyzji nie będzie zatrzymani powinni zostać natychmiast uwolnieni. Z zatrzymanymi należy komunikować się w języku dla nich zrozumiałym oraz należy zapewnić im pomoc prawną.
Niepełnoletni pozbawieni opieki nie powinni w ogóle podlegać zatrzymaniu. Na szczeblu krajowym powinny zostać uruchomione mechanizmy, które pozwolą identyfikować na wczesnym etapie procedury azylowej osoby o specjalnych potrzebach oraz zapewnić im odpowiednie traktowanie. Dotyczy to w szczególności osób nieletnich, kobiet w ciąży i ofiar tortur i przemocy.
Przenoszenie ubiegających się o azyl
Kolejne proponowane rozporządzenie ustanawia mechanizm zawieszania przeniesień w ramach systemu dublińskiego w określonych okolicznościach, w celu uniknięcia dodatkowego obciążania państw członkowskich doświadczających szczególnej presji na swoje systemy azylowe. Osoby ubiegające się o azyl nie będą odsyłane do państw członkowskich, które nie mogą zapewnić im odpowiedniej ochrony, w szczególności jeżeli chodzi o warunki przyjmowania i dostęp do procedury azylowej.
Wprowadzone zostaną dodatkowe gwarancje dotyczące prawa do odwołania się od decyzji o przeniesieniu, w celu zapewnienia skuteczności prawa do odwołania. Łatwiejsze stanie się dochodzenie prawa do łączenia rodzin, w szczególności jeżeli chodzi o połączenie osób ubiegających się o azyl z krewnymi, którzy są od nich zależni, oraz z osobami korzystającymi z ochrony subsydiarnej. Projekt uniemożliwi składanie odrębnych wniosków o azyl w kilku krajach jednocześnie.
Baza danych biometrycznych
Ustanowione zostaną zasady zapewniające bezzwłoczne przesyłanie odcisków palców do jednostki centralnej EURODAC w celu zagwarantowania, że poprawnie zidentyfikowane zostanie państwo członkowskie odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl. Państwa członkowskie będą usuwać dane, które nie są już potrzebne do celów, dla których zostały zebrane, a Komisja Europejska będzie sprawdzać, czy przestrzegane są zasady ochrony danych osobowych.
Bárbara DÜHRKOP DÜHRKOP (PSE, ES)
Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców na lata 2008-2013 (zmiana decyzji nr 573/2007/WE)
Antonio MASIP HIDALGO (PSE, ES)
Minimalne normy dotyczące przyjmowania osób ubiegających się o azyl
Jeanine HENNIS-PLASSCHAERT (ALDE, NL)
Wniosek o zapewnienie międzynarodowej ochrony złożony w jednym z państw członkowskich przez obywatela kraju trzeciego lub bezpaństwowca (przekształcenie)
Nicolae Vlad POPA (EPP-ED, RO)
Ustanowienie systemu Eurodac do porównywania odcisków palców
Jean LAMBERT (Verts/ALE, GB)
Utworzenie Europejskiego Urzędu Wsparcia w zakresie Polityki Azylowej
Procedura: Współdecyzja
Debata: 06.05.2009
Głosowanie:07.05.2009
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?