Więcej mobilnych punktów wymazów

Obecnie mamy 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Codziennie liczba ta rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko w ciągu ostatnich 5 dni przybyło w Polsce ponad 20 punktów. Kolejne będą uruchamiane w najbliższym czasie. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. 


Ile punktów jest w regionach?

W łódzkim oddziale wojewódzkim zwiększono niemal dwukrotnie liczbę punktów pobrań. Aktualnie w tym regionie funkcjonują 32 punkty pobrań oraz 6 karetek wymazowych.

Na Mazowszu mamy teraz 49 punktów pobrań, w samej Warszawie 13. Są one usytuowane w różnych częściach miasta. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych 6 punktów oraz zwiększenie liczby stanowisk, a także wydłużenie czasu pracy obecnie istniejących, tak aby zabezpieczyć potrzeby wszystkich pacjentów oczekujących przed punktami pobrań. 

W Krakowie, gdzie występuje duża liczba zakażeń, od jutra zostaną uruchomione dwa kolejne punkt pobrań w Krakowie i Krzeszowicach. W kolejnych dniach ma ruszyć punkt pobrań w Dobczycach (powiat myślenicki). W sumie działać będzie 28 punktów. Ponadto ze względu na dużą liczbę zgłaszających się osób, wszystkie punkty wydłużyły godziny pracy. 

W województwie śląskim funkcjonują obecnie 44 stacjonarne punkty pobrań i 6 mobilnych zespołów wymazowych, które stacjonują w Katowicach, Raciborzu, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie i Rudzie Śląskiej.

Na Podlasiu działają aktualnie 22 punkty pobrań, w tym sześć w Białymstoku. W związku z coraz większym zainteresowaniem wykonywaniem testów, punkty sukcesywnie wydłużają godziny pracy. Od jutra mają zostać także uruchomione mobilne zespoły wymazowe – łącznie 11 zespołów.

Na Dolnym Śląsku mamy obecnie 31 punktów pobrań, w samym Wrocławiu 7. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 2 punktów we Wrocławiu oraz w powiecie świdnickim, ząbkowickim, średzkim.

W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje 20 punktów pobrań, po jednym w większości miast powiatowych, po dwa - w Szczecinie i Koszalinie. W ostatnich dniach punkty zmieniły organizację pracy w taki sposób, by aby realnie dostosować się do potrzeb pacjentów, dzięki czemu w zdecydowanej części z nich test można wykonać nie tylko w godzinach porannych, lecz także po w godzinach popołudniowych. 

Na Pomorzu mamy 32 punkty poboru wymazów. Dziś uruchomione zostały kolejne dwa (8 punktów znajduje się w Gdańsku, 1 w Sopocie, 4 w Gdyni, 1 w Słupsku, a pozostałe 18 na  terenie województwa). Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych, przy czym harmonogramy przyjęć ulegają zmianie w przypadku pojawienia się zwiększonej liczby pacjentów.

Znajdź najbliższy punkt

Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie pacjent.gov.plSprawdź, gdzie znajduje się najbliższy punkt pobrań 

O czym warto pamiętać przed zgłoszeniem się do punktu?

Przed udaniem się do punktu pobrań sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w których godzinach jest otwarty. To ważne, ponieważ liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu możesz uniknąć czekania w kolejce na pobranie wymazu.

Zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić zlecenie testu.

Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dlaCOVID-19, może wystawić skierowanie zlecenie testu. 

Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

Zob. Zasady zlecania testów na koronawirusa

Na badanie:

  • zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL
  • przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu, unikaj środków transportu zbiorowego.

Test jest bezpłatny.

Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez lekarza POZ.

Co oznacza wynik testu?

Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  •  pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania. 
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika