Wizyta Specjalnego Sprawozdawcy Rady Praw Człowieka ONZ ds. handlu ludźmi, w tym przede wszystkim kobietami i dziećmi

W dniach 24-29 maja br. gościła z wizytą w Polsce Pani Joy Ezeilo - Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ds. handlu ludźmi, w tym przede wszystkim kobietami i dziećmi (Special Rapporteur on trafficking in persons, especially women and children).

28 maja Pani Ezeilo odbyła spotkanie z Przewodniczącym międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi, Podsekretarzem Stanu w MSWiA, Panem Piotrem Stachańczykiem oraz z Sekretarzem Zespołu, Z-cą Dyrektora Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA, Panem Piotrem Miereckim. Podczas spotkania przedstawiono działania podejmowane zarówno przez organy administracji państwowej, jak i organizacje pozarządowe w ramach realizowanych od 2003 roku krajowych programów zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi. Pani Ezeilo przedstawiła swoje spostrzeżenia i ocenę działań podejmowanych przez Polskę w tym zakresie.

Podczas wizyty w Polsce Pani Ezeilo odbyła spotkania z przedstawicielami instytucji zaangażowanych bezpośrednio w zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi, tj. przedstawicielami Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Komendy Głównej Policji, jak również organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w pomoc ofiarom handlu ludźmi, ofiarom przemocy oraz migrantom (w tym z Fundacją La Strada, Fundacją Dzieci Niczyje, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Fundacją Opoka, Forum Różnorodności, Fundacją Oprócz Granic oraz Stowarzyszeniem im. Marii Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom - spotkanie to zostało zorganizowane przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE).

Program wizyty obejmował również spotkania z Przewodniczącym Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawicielami Głównego Inspektoratu Pracy, Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Delegacja odwiedziła także warszawskie Biuro IOM i siedzibę Frontex-u.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Ośrodku Informacji ONZ w dn. 29 maja br. Pani Ezeilo przedstawiła wstępne zalecenia dla Polski, wskazując m.in. na konieczność wprowadzenia do kodeksu karnego definicji handlu ludźmi, utworzenie mechanizmu ochrony dzieci będących ofiarami handlu ludźmi czy zwiększenia liczby szkoleń dla przedstawicieli organów ścigania. Pełny raport z wizyty w Polsce zostanie opracowany w roku 2010.

Instytucja Specjalnego Sprawozdawcy Rady Praw Człowieka ONZ ds. handlu ludźmi, w tym przede wszystkim kobietami i dziećmi została powołana decyzją 204/110 Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (Commision on Human Rights), a następnie zatwierdzona decyzją 2004/228 Rady Gospodarczej i Społecznej (ECOSOC) w celu zwrócenia uwagi na problem łamania praw człowieka w odniesieniu do zjawiska handlu ludźmi. Na mocy ww. decyzji Specjalny Sprawozdawca ds. handlu ludźmi został zobowiązany do przedstawiania Komisji rocznych raportów zawierających rekomendacje w zakresie niezbędnych środków służących ochronie praw ofiar handlu ludźmi, jak również do podejmowania działań w odpowiedzi na wiarygodne informacje nt. łamania praw człowieka w odniesieniu do przedmiotowego zjawiska, a także współpracy w tym zakresie z innymi Sprawozdawcami ONZ, w szczególności ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. przemocy wobec kobiet, a także wszystkimi jednostkami ONZ, regionalnymi organizacjami, ofiarami i ich przedstawicielami. Specjalny Sprawozdawca, działając w ramach swojego trzyletniego mandatu, składa wizyty krajowe w celu oceny sytuacji w danym kraju i sformułowania rekomendacji w zakresie zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi, a także ochrony ofiar tego przestępstwa w odniesieniu do specyficznej sytuacji każdego kraju.

Obecnie urząd Specjalnego Sprawozdawcy pełni od 1 sierpnia 2008 r. Pani Joy Ezeilo - adwokat i profesor Uniwersytetu w Nigerii. Pani Ezeilo w ramach prac w administracji państwowej pełniła funkcję Komisarza Ministerstwa ds. Kobiet i Rozwoju Społecznego w stanie Enugu w Nigerii, jak również była przedstawicielem na krajowej konferencji dotyczącej reform politycznych. Pani Ezeilo jest również konsultantem wielu organizacji międzynarodowych i pozarządowych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika