Wpływ światowego spowolnienia na polską gospodarkę

- Polska jest w lepszej sytuacji niż inne kraje europejskie. Dzięki temu możemy szybciej poradzić sobie z kryzysem - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas konferencji pt. "Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie...". Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych odbyło się 25 marca br. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że kluczem do obecnej sytuacji na światowym rynku są kursy walut. - Słabsza złotówka jest korzystna dla polskich przedsiębiorstw, o ile nie zawarli niekorzystnych umów na opcje walutowe. Natomiast gorsza dla osób, które wzięły kredyty w walutach obcych - powiedział wicepremier. Jego zdaniem kurs euro w dłuższej perspektywie wróci do poziomu około 4 zł.

Porady prawne

Wicepremier przypomniał także o realizowanych przez rząd działaniach antykryzysowych, m.in. Krajowym Programie Reform (KPR) i Planie Stabilności i Rozwoju. - W Ministerstwie Gospodarki przygotowaliśmy zestaw działań skupiających się na trzech obszarach: popycie konsumpcyjnym, popycie inwestycyjnym i horyzontalnej polityce przemysłowej - dodał.

Podkreślił także konieczność pełnej realizacji KPR, czyli polskiej Strategii Lizbońskiej. - Aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka i sprawne instytucje to priorytety, których realizacja jest szczególnie ważna w czasach spowolnienia gospodarki - dodał.

Wiceprezes PriceWaterHouseCoopers Jacek Socha przedstawił z kolei analizę raportu „Wpływ kryzysu na polski rynek kapitałowy". Według niego główne źródła obecnego światowego kryzysu to: zmiany rozkładu sił gospodarczych, gwałtowne procesy globalizacyjne, zmiany demograficzne, gwałtowny rozwój rynku instrumentów pochodnych i rynków finansowych, a także błędy polityki gospodarczej.

Z przedstawionego przez wiceprezesa Sochę raportu wynika, że kryzys światowy stanowi ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki. - Polski rynek kapitałowy zareagował gwałtownie na pogorszenie się koniunktury na światowych giełdach - powiedział wiceprezes Socha. Silne związki łączące naszą gospodarkę i sektor finansowy z globalnym rynkiem powodują, że światowe zawirowania przekładają się bezpośrednio na sytuacje polskich przedsiębiorstw - czytamy w raporcie PriceWaterHouseCoopers.

 

W konferencja "Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie..." zorganizowanej przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wzięli ponadto udział: Jerzy Pruski, prezes PKO BP, Radosław Ignatowicz, członek zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Beata Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Adam Budnikowski, rektor Szkoły Głównej Handlowej, Michał Szymański, prezes Commercial Union PTE, Artur Kluczny, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. 

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika