Wybory do PE - Młodzi mają głos!

Pod takim hasłem odbyła się 18 kwietnia br, konferencja dla studentów, w której uczestniczyło ponad 50 finalistów konkursu "Wybory do Parlamentu Europejskiego - czy mnie to dotyczy?".

Studenci udowodnili, że nie tylko mają głos, ale także bardzo konkretne refleksje na temat przyczyn niskiej frekwencji w wyborach do PE w Polsce w 2004 oraz spodziewanej, niskiej frekwencji w tegorocznych wyborach do PE, które odbędą się w Polsce 7 czerwca.

"Niby wszyscy wiemy, że mamy prawo głosu, ale gdy przychodzi moment jego użycia, nagle nie potrafimy go z siebie wydobyć, zapadając na zbiorową, wyborczą głuchoniemość." - zauważał w swojej pracy konkursowej laureat I miejsca Paweł Wójcik z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Przyczyny? Według uczestników konferencji to słaba znajomość funkcjonowania PE, słaby kontakt europosłów z wyborcami, brak kampanii informacyjnej na temat wyborów, brak dostatecznych działań na poziomie lokalnym, upartyjnienie kampanii wyborczej i skomplikowana ordynacja.

Porady prawne

Dyskusję studentów w panelach politycznym, społecznym i medialnym inspirowały wystąpienia ekspertów. Robert Golański - członek Gabinetu Politycznego Przewodniczącego Parlamentu UE podkreślał rosnącą rolę Parlamentu jako instytucji, która z traktatu na traktat zyskuje na znaczeniu i kompetencjach a także zastanawiał się także nad tym, dlaczego media tak mało uwagi poświęcają temu, co dzieje się na co dzień w Parlamencie Europejskim. Konrad Niklewicz - dziennikarz "Gazety Wyborczej", specjalizujący się w sprawach związanych z Unią Europejską, argumentował, że poważniejsze tematy nie zawsze przyciągają uwagę czytelników. Media nie są winne temu, że zbyt mało miejsca w debacie publicznej poświęca się roli europarlamentu, bo one po prostu dają czytelnikom to, czego oni oczekują - przekonywał. Krzysztof Pankowski - ekspert z Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawił wyniki najnowszych badań na temat zbliżających się wyborów do europarlamentu, z których wynika, że im bliżej wyborów, tym mniej osób deklaruje chęć wzięcia w nich udziału.

Konferencję, otworzyła Marie-Therese Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Jacek Safuta, Dyrektor Biura informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Obie te instytucje były współorganizatorami tej konferencji.

Więcej informacji na temat przebiegu konferencji oraz konkursu można znaleźć na stronie internetowej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika