Wypłata renty niezależnie od wysokości zarobków?

Niezdolni do pracy renciści będą mogli dorabiać bez obaw o utratę pobieranego świadczenia. Ich renta nie będzie ulegała bowiem zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiągania przychodów z pracy zarobkowej, bez względu na ich wysokość.

Do harmonogramu prac Rady Ministrów trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ministrowie zajmą się dzisiaj opracowaniem stanowiska rządu wobec przepisów, które mają pozwolić niezdolnym do pracy rencistom na dorabianie bez obawy o utratę pobieranego świadczenia.

Obecnie renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna ulegają zmniejszeniu wtedy, gdy świadczeniobiorca osiąga przychód wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nieprzekraczający 130 proc. tego wynagrodzenia. Jeżeli jego zarobki przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to prawo do renty ulega zawieszeniu.

Istniejące limity przyczyniają się do bardzo niskiej aktywności zawodowej tych osób. Niepełnosprawni otrzymujący renty, czy osoby niezdolne do pracy i pobierające renty rodzinne, często wolą zostać w domu niż narażać się na utratę pobieranych świadczeń. Nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma to zmienić.

Zmiana przepisów spowoduje, że - bez względu na wysokość zarobków - renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie będą zawieszane.

- Proponujemy również, by renta rodzinna przysługująca osobie niezdolnej do pracy była wypłacana bez względu na wysokość zarobków. Osoba niezdolna do pracy, pobierająca rentę rodzinną, powinna być motywowana do pracy na takich samych zasadach i z tych samych powodów, co osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Ustawodawca postanowił również zrównać prawa osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy z osobami uprawionymi do renty socjalnej. Według obecnych przepisów ustawy o rencie socjalnej, świadczenie te zawiesza się za miesiąc, w którym przychody przekroczyły 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

W konsekwencji - obawiając się utraty stałego źródła utrzymania, jakim jest renta socjalna - świadczeniobiorcy nie podejmują zatrudnienia, podejmują je w niepełnym wymiarze czasu pracy lub godzą się na niższe wynagrodzenie, gwarantujące im utrzymanie renty. Ustawodawca postanowił więc uniezależnić pobieranie renty socjalnej od wysokości dochodu.

- Umożliwienie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, jak również wypłacanie renty rodzinnej osobom niezdolnym do pracy bez względu na wysokość przychodu z pracy zarobkowej dotyczyłoby wszystkich uprawnionych do takich rent, bez względu na datę urodzenia - zapewnia ustawodawca.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • spik793 2012-09-16 18:04:48

    a kiedy to wprowadzą

  • gogol 2011-12-24 12:39:12

    Z tego co wiem, oraz z tego co czytamy w artykule, projekt dotyczy jedynie rent dla osób, które są "niezdolne do pracy". Pzdr. i również Wesołych Świąt życzę ;-)

  • Czarnyhs 2011-12-24 00:24:09

    Czy ten projekt dotyczy również rent tzw. "mundurowych"??? Pozdrawiam - miłych, spokojnych, pogodnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

  • erka777 2011-12-23 13:48:24

    to byłby cud


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika