Złe warunki w europejskich ośrodkach dla uchodźców

Niski poziom opieki medycznej i prawnej, złe warunki przetrzymywania, a także brak solidarności między państwami, to niektóre wnioski z raportu dotyczącego ośrodków przetrzymywania nielegalnych imigrantów w UE powstałego po wizytach Komisji Wolności Obywatelskich w kliku państwach członkowskich. Parlament Europejski przypomniał państwom członkowskim o obowiązkach w tym zakresie.

W styczniu, Komisja Wolności Obywatelskich przyjęła sprawozdanie z wizyty w ośrodkach przetrzymywania nielegalnych imigrantów i osób ubiegających się o azyl. Wizyty odbywały się w latach 2005- 2008. Komisja wizytowała także w polskich ośrodkach. Posłowie odwiedzili kilkanaście państw członkowskich, aby sprawdzić, czy prawo dotyczące osób ubiegających się o azyl, zostało wdrożone i jest przestrzegane. Raport wytka wiele zaniedbań, opisuje także bardzo złe warunki panujące w ośrodkach, zwłaszcza ze względu na higienę i dostęp do lekarzy. Opisano także braki w dostępie do ochrony prawnej, brak dostępu do nauki wśród dzieci i młodzieży oczekujących na azyl. Komisja zwróciła uwagę, że taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania, a kraje nie stosują przyjętych dyrektyw.

Porady prawne

Posłowie przyjęli dziś rezolucję dotyczącą warunków przyjmowania osób ubiegających się o azyl i uchodźców, uwzględniwszy wyniki raportu oraz wiele zaniedbań ze strony państw członkowskich, które zostały w tym dokumencie opisane.

Tuż przed głosowaniem nad projektem rezolucji, posłanka Martine ROURE (PSE, FR), która przygotowała raport, zwróciła się do posłów, podkreślając, ze tak zła sytuacja wymaga dalszego monitorowania i kontroli, do czego PE powinien mieć prawo. Zwróciła uwagę, iż nie wymienienie żadnego państwa w raporcie jest celowe. Spoczywa na nas zbiorowa odpowiedzialność, sytuacja jest zła ogólnie, dlatego nie wymieniono żadnego z krajów. Widzimy kompletny brak solidarności w tym temacie, powiedziała Martine Roure.

Posłowie w rezolucji napisali: prawa podstawowe, takie jak prawo do godnego życia, do ochrony życia rodzinnego, dostępu do opieki zdrowotnej, muszą być zagwarantowane niezależnie od okoliczności. Parlament podkreślił, że nie może zaakceptować, by jakakolwiek osoba była traktowana inaczej, tylko dlatego, że ma ona status nielegalnego imigranta.

 

Złe warunki w ośrodkach

Posłowie wyrazili ubolewanie z powodu licznych braków w odniesieniu do jakości warunków przyjmowania oraz że istniejące dyrektywy nie są stosowane przez niektóre państwa członkowskie. Parlament wezwał do większej solidarności z państwami zmagającymi się z problemem imigracji.

Podkreślono fakt, że ilość miejsc dla uchodźców jest niewielka i wydaje się niedostosowana do potrzeb imigrantów. Wystąpiono z wnioskiem, aby osoby ubiegające się o azyl i imigranci byli przyjmowani przede wszystkim w otwartych, a nie odizolowanych ośrodkach. Przypomniano o obowiązku zapewnienia dostępu do procedur azylowych. W żadnym przypadku nie można odmawiać podstawowych warunków przyjmowania, takich jak żywność, mieszkanie czy doraźna opieka zdrowotna.

 

Prawo do informacji

Posłowie stwierdzili, że informacje na temat procedur są w większości przypadków podawane w formie pisemnej, co stwarza problemy ze zrozumieniem i jest przeszkodą w korzystaniu z przysługujących praw. Wobec tego, broszury powinny być dostępne w językach osób najczęściej ubiegających się o azyl w danym państwie. Zwrócono uwagę na częsty brak odpowiednio przeszkolonych tłumaczy. Parlament przypomniał o istniejącym Europejskim Funduszu na rzecz Uchodźców, który może być wykorzystany właśnie na informacje oraz tłumaczenia.

 

Podstawowe prawa

Bezpłatna pomoc prawna jest w wielu krajach prawie niedostępna i ogranicza się do podania listy nazwisk adwokatów. W wyniku tego, osoby nie posiadające dostatecznych środków finansowych, pozostają bez pomocy. Posłowie wezwali do zapewnienia dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej lub reprezentowania osoby ubiegającej się o azyl w przypadkach, gdy nie jest ona w stanie zapłacić za adwokata. Niedostateczna opieka lekarska, zwłaszcza specjalistyczna, na przykład dla kobiet w ciąży, czy ofiar tortur jest powszechna, co powinno zostać jak najszybciej rozwiązane

 

Zatrzymanie

Niektóre państwa członkowskie coraz częściej stosują zatrzymanie. Posłowie podkreślili, że nikt nie powinien być zatrzymany wyłącznie dlatego, że poszukuje ochrony międzynarodowej. Często, osoby ubiegające się o azyl i nielegalni migranci są przetrzymywani w warunkach więziennych, chociaż nie popełnili przestępstwa.

Parlament domaga się także, by zatrzymanie nieletnich było zasadniczo zabronione, a zatrzymywanie nieletnich razem z rodzicami było stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach i miało na celu uwzględnienie nadrzędnego interesu dziecka. Posłowie wezwali państwa członkowskie, które jeszcze nie podpisały i nie ratyfikowały Konwencji o prawach dziecka, aby niezwłocznie to uczyniły. Przypomniano o zakazie stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Rezolucja została przyjęta większością głosów przez PE na sesji plenarnej w Strasburgu, w czwartek, 5 lutego 2009 roku.

 

Martine ROURE (PSE, FR)

Stosowanie w UE dyrektywy 2003/9/WE w sprawie warunków przyjmowania osób ubiegających się o azyl i uchodźców : wizyty komisji LIBE w latach 2005-2008

Procedura: Inicjatywa własna

Głosowanie: 05.02.2009

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika