Zmiany w świadczeniu „Dobry start”

Od 1 lipca można składać online wnioski o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory Polacy złożyli ich już ponad milion. Jeszcze w tym roku czekają nas spore zmiany. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt rozporządzenia m.in. rozszerzający krąg osób uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany mają obowiązywać już od sierpnia.

Do tej pory Polacy złożyli już ponad milion wniosków o świadczenie „Dobry start”

W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20 r. życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia) mogą składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną od 1 lipca drogą elektroniczną (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia a od 1 sierpnia" – drogą tradycyjną.

Porady prawne

– "To 300 zł, które może być przeznaczone na zakup nowego plecaka, piórnika, stroju czy butów sportowych, zajęcia dodatkowe. Jest pełna dowolność, rodzice najlepiej wiedzą, na co wydać te pieniądze" – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jakie zmiany zaplanowano?

Nowelizacja dotyczy rozporządzenia z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start

W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie rozporządzenia ws. zmian w programie „Dobry start” chodzi przede wszystkim o objęcie świadczeniem również uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Wprowadzenie możliwości ubiegania się o świadczenie Dobry start przez uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych oznacza, że każdy uczeń – bez względu na typ szkoły – objęty będzie świadczeniem. Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Ma ono przysługiwać na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20 roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24 roku życia.

Aby rozwiązanie to mogło objąć nową grupę uczniów już w roku szkolnym 2019/2020, wnioski o świadczenie będą oni mogli składać tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą). Wnioski o świadczenie „Dobry start” na ten rok szkolny dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych składane będą więc tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową). „Brak jest bowiem możliwości, w trakcie rozpoczynającego się od 1 lipca 2019 r. okresu składania wniosków drogą elektroniczną, zmiany kreatorów bankowych w celu umożliwienia, za pomocą bankowości elektronicznej, złożenia wniosków o świadczenie dobry start dla wyżej wskazanych osób” – czytamy w projekcie.

Rozporządzenie wprowadza także możliwość ubiegania się o świadczenie Dobry start  za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Obecnie wnioski o wypłatę tego świadczenia (o tzw. wyprawkę szkolną), obok drogi tradycyjnej (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą), można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości sprawdzony przy programie Rodzina 500 plus i za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kiedy zmiany mają wejść w życie?

Zgodnie z rozporządzeniem zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 r.

"Dobry start"

1 czerwca 2018 r. zaczął obowiązywać rządowy program Dobry start, na podstawie którego rodziny z dziećmi otrzymują raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Program ten jest kolejnym, obok najbardziej znanego programu Rodzina 500 plus, elementem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej prowadzonej przez rząd. Celem programu Dobry start jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci oraz pomoc rodzinom w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

W 2018 r., czyli pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4,408 mln świadczeń „Dobry start”. Oznacza to, że o świadczenie wnioskowali niemal wszyscy uprawnieni. W ubiegłym roku program kosztował 1,322 mld zł.

Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 świadczenie dobry start trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi.



A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika