e-prawnik.pl Porady prawne

Postępowanie przed ZUS

Zmiany we wnioskach na PUE ZUS

9.12.2020

Zmiany planowane od 31 grudnia

Nowe wnioski będą w formacie HTML i będą miały uproszczoną formę. W niektórych przypadkach zmienią się też ich symbole i nazwy. Kilka wniosków dostępnych dotychczas na PUE ZUS zastąpione zostaną jednym wspólnym formularzem. Dzięki planowanym zmianom wypełnianie wniosków ma być łatwiejsze.

Wprowadzone zmiany dotyczą wniosków z obszaru emerytur i rent, świadczeń międzynarodowych, zasiłków, orzecznictwa lekarskiego, prewencji i rehabilitacji oraz ubezpieczeń i składek. Nowe formularze będą krótsze i bardziej zrozumiałe. Dlatego łatwiej będzie z nich korzystać.

Lista symboli wniosków na PUE – dotychczasowych i odpowiadających im nowych wersji.

Aby ułatwić dostosowanie się do planowanych przez ZUS zmian, już dziś udostępnia on wzory formularzy ze schematem XSD. To ważne dla wszystkich, którzy w swoich systemach korzystają z wzorów lub importują dane do PUE ZUS.

Wzory formularzy ze schematem XSD.

Co dalej?

Nowe wnioski są jeszcze testowane przez ZUS, dlatego zastrzega on, że udostępnione wzory mogą jeszcze ulec zmianie. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, będzie o tym informował.

Do końca roku na PUE ZUS wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik będą dostępne w formacie HTML.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ