Abolicja a dochód z Niemiec
Pytanie:
"Pracowałem i mieszkałem w Niemczech lata 2002-2008. Rozliczałem się z urzędem podatkowym w Niemczech. Czy dotyczy mnie rozliczenie podatkowe dla Polaków pracujących za granicą oraz cudzoziemców pracujących w Polsce?"
Odpowiedź prawnika: Abolicja a dochód z Niemiec
W przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami, zarówno tej obowiązującej od 2005 r., jak i tej obowiązującej wcześniej, do opodatkowania wynagrodzeń nie ma zastosowania metoda unikania opodatkowania zwana metodą proporcjonalnego odliczenia, a jej zastosowanie jest warunkiem stosowania abolicji podatkowej. W przypadku osiągania dochodów z Niemiec do podatnika nie będzie miała zatem zastosowanie tzw. abolicja podatkowa.
Generalnie każdy podatnik (mający polską rezydencję podatkową) rozlicza się za ubiegły rok podatkowy w miejscu swojego zamieszkania w Polsce, niezależnie od tego, gdzie osiąga dochody. Przebywając za granicą, zeznanie podatkowe powinien wysłać pocztą. Wyjątek stanowi przypadek, gdy podatnik wyjeżdża do innego kraju na stałe (a więc zmienia rezydencję podatkową). Ponadto przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (np. w przypadku osiągania dochodów z pracy w RFN) podatnik ma obowiązek składania zeznania rocznego tylko, jeżeli osiągnie w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej. Może złożyć takie zeznanie również, jeśli będzie chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, tzn. złożyć zeznanie łącznie z małżonkiem lub opodatkować dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Warto przeczytać również:
- Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania - stosowana wobec Polaków uzyskujących dochody z pracy w RFN
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?