Adaptacja części korytarza w spółdzielni
Pytanie:
"Mam wykupione mieszkanie w bloku, w którym spółdzielnię utworzyli właściciele mieszkań tego bloku. Spółdzielnia ma prezesa. Chciałabym powiększyć mieszkanie poprzez zaadaptowanie końcówki korytarza klatki - jest to część z oknem, przylegająca do mojego mieszkania i tam chciałabym zrobić dużą łazienkę. Czy wystarczy zgoda prezesa spółdzielni? Czy muszę starać się o jakieś pozwolenia budowlane? "
Odpowiedź prawnika: Adaptacja części korytarza w spółdzielni
Dokonanie opisanych w pytaniu zmian stanowi przebudowę. Pod pojęciem przebudowy należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Na prowadzenie tego typu robót budowlanych niezbędne jest uzyskanie wcześniej pozwolenia na budowę. Warunkiem uzyskania pozwolenia jest między innymi załączenie do wniosku oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Informacje o działaniach, jakie należy podjąć zawiera artykuł Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Chociaż mamy w opisanej sytuacji do czynienia, jak rozumiemy, z odrębną własnością lokalu, to jego właścicielka nie ma prawa samodzielnego dysponowania przedmiotową powierzchnią na cele budowlane. Właścicielka ma udział w części wspólnej nieruchomości, jednak współwłaścicielem jest tez spółdzielnia.
Sytuację właściciela lokalu w spółdzielni mieszkaniowej reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, a ta z kolei, w sprawach nieuregulowanych, odsyła do ustawy Prawo spółdzielcze. Zgodnie z tym ostatnim aktem prawnym zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Podejmowanie decyzji niezastrzeżonych w ustawie lub statucie innym organom należy do zarządu. Jeżeli jeszcze inni lokatorzy mają wyodrębnione lokale (odrębna własność lokalu), to będzie potrzebna także ich zgoda. Ponadto należy zapoznać się ze statutem spółdzielni, może on bowiem modyfikować zasady udzielania zgody przez spółdzielnię. Przykładowo – przebudowa może być uzależniona od zgody pozostałych lokatorów spółdzielni albo od zgody walnego zgromadzenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?