Apelacja i kasacja w sprawach o wykroczenia

Pytanie:

"Jakie okresy czasowe posiadam do złożenia apelacji? Otrzymałem wyrok w Sądzie Grodzkim dnia 03.08.05, z którym się nie zgadzam. Złożyłem podanie o pisemne uzasadnienie wyroku. Do ilu dni Sąd ma obowiązek dostarczyć mi wyrok z uzasadnieniem? Po otrzymaniu, w jakim okresie czasu muszę złożyć apelację od otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku i czy apelację musi pisać prawnik? Czy następną drogą do odwołania jest \"apelacja\" ponieważ kiedyś od wyroków sądów niższej instancji nazywało się to\"odwołanie od wyroku\"? Co jest następną drogą po odrzuceniu Apelacji? Jaka jest droga prawno-odwoławcza od Sądu najniższej instancji do najwyższej włącznie z kasacją lub gdzie mogę się z tym zapoznać?"

Odpowiedź prawnika: Apelacja i kasacja w sprawach o wykroczenia

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia stanowi, że od wyroku sądu pierwszej instancji służy stronom apelacja, chyba że ustawa stanowi inaczej. Ustawa stanowi inaczej w odniesieniu do wyroku nakazowego (od wyroku tego przysługuje sprzeciw). Zatem w pozostałych przypadkach zasadą jest, że apelacja przysługuje od każdego wyroku sądu pierwszej instancji (Sąd Grodzki). Apelację wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem. Wniesienie apelacji przed upływem terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie orzeczenia wywołuje skutek w postaci potraktowania apelacji jako wniosku o uzasadnienie.

Wyrok sądu pierwszej instancji uzasadnia się i doręcza stronie wraz z uzasadnieniem jedynie na jej żądanie zgłoszone w zawitym terminie 7 dni od daty jego ogłoszenia. Wyrok zaoczny doręcza się z urzędu obwinionemu i jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony. Termin do żądania doręczenia uzasadnienia tego wyroku biegnie od daty jego doręczenia. Wyrok wydany na posiedzeniu doręcza się stronie z urzędu, gdy nie uczestniczyła ona w posiedzeniu; termin do żądania doręczenia uzasadnienia wyroku biegnie wówczas od daty jego doręczenia.

Uzasadnienie wyroku sąd odwoławczy sporządza w terminie 7 dni. Uzasadnienie wyroku utrzymującego w mocy wyrok sądu pierwszej instancji sporządza się wyłącznie na żądanie strony, złożone w terminie zawitym 7 dni od daty wydania wyroku przez sąd odwoławczy. W uzasadnieniu należy podać, czym kierował się sąd wydając wyrok oraz dlaczego zarzuty i wnioski apelacji sąd uznał za zasadne albo niezasadne.

Od wyroku sądu II instancji przysługuje kasacja. Kasację w sprawach o wykroczenia może wnieść wyłącznie Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Kasację można wnieść od każdego prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie sądowe. Niedopuszczalne jest uwzględnienie kasacji na niekorzyść obwinionego wniesionej po upływie 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Kasację wnosi się bezpośrednio do Sądu Najwyższego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ZofiaIirena 2019-08-30 12:26:48

    Dlaczego w sprawach o wykroczenia Policja ani Sąd nie che występować o bilingi i wydaja wyrok skazujący bez bilingów Czy moge pisać do Ministra sprawiedliwości o kasacje wyroku w wykroczenie. Ponadto pisałam po pierwszej sprawie o Policji w sprawie bilingów i przez trzy miesiace Policjantka nic z tym nie zrobiła i wyrok II instancjio skazał mnie na grzywnę nie majac dowodów o nękanie danej posoby a ta osoba także nei chciałą wystyąpić o bilingi swoje żeby udowodnic mi winę. Prosze o POMOC- PROSZĘ!!

  • alexpand 2015-08-29 16:18:34

    W jakiej formie składa się pismo do Prokuratora Generalnego o kasacje w sprawie o wykroczenie. Ma byc to wniosek czy prośba.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika