Aukcje internetowe a zawieszenie działalności
Pytanie:
"Mam sklep internetowy, który przynosi mi małe dochody. Płacę składki ZUS. W marcu urodzę dziecko, więc po urlopie macierzyńskim chcę zawiesić swoją działalność na jakiś czas, żeby nie pożyczać pieniędzy na składki ZUS. Czy jeśli zawieszę swoją działalność na jakiś czas, mogę sprzedawać na internetowym serwisie aukcyjnym? "
Odpowiedź prawnika: Aukcje internetowe a zawieszenie działalności
(SPR-OK)Zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (u.s.u.s.), prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej jest jedną z podstaw obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego, jednak z wyłączeniem okresu zawieszenia działalności. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy, zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.g.). Jednak w myśl ust. 3, w okresie zawieszenia przedsiębiorca ten nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Nie jest jasne, w jaki dokładnie sposób planuje Pani prowadzić sprzedaż za pośrednictwem serwisu aukcyjnego. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy Pani działalność w okresie zawieszenia może być uznana za działalność gospodarczą. Definicję działalności gospodarczej zawiera art. 2 u.s.g.. W myśl tego przepisu jest to jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Sprzedaż towarów, z ekonomicznego punktu widzenia, zaklasyfikować należy jako działalność handlową. Powstają pytania, czy działalność, którą Pani planuje:
miałaby charakter zorganizowany i ciągły?
miałaby charakter zarobkowy?
O tym, że działalność ma charakter zorganizowany (a zatem nieincydentalny), może świadczyć szereg elementów, takich jak założenie rachunku bankowego, czy też utrzymywanie kontaktów handlowych z dostawcami i konsumentami. W Pani przypadku o charakterze działalności mogą świadczyć np. informacje zamieszczone na stronie użytkownika serwisu aukcyjnego, czy też ilość zakładanych aukcji. W nauce prawa wskazuje się też, że tzw. „uboczne zajęcia zarobkowe” mogą mieć charakter działalności gospodarczej (C. Kosikowski, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz, Warszawa 2008)
Z kolei o ciągłości działalności może świadczyć powtarzalność czynności i tworzenie przez nie pewnej całości (zob. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 7 sierpnia 2006 r., I Acz 441/2006). Jeżeli zatem będzie Pani np. często oferować na aukcjach towary podobnego rodzaju, Pani zachowanie będzie wypełniać tę przesłankę.
Jednak nie każda działalność, wiążąca się z osiąganiem dochodów, jest działalnością gospodarczą. Decyduje kryterium celu. Nie jest bowiem wykluczona działalność o charakterze non profit, lub wykonywana na własne potrzeby. Jeżeli jednak planowana przez Panią działalność nie ma takiego charakteru, spełnia kryterium określone w art. 2 u.s.g. (por. C. Kosikowski, Ustawa..., op. cit.).
Podsumowując powyższe rozważania należy stwierdzić, że jeżeli sprzedaż towarów w ramach serwisu aukcyjnego będzie wypełniać przesłanki z art. 2 u.s.g., naruszy Pani przepis art. 14a ust. 3 u.s.g. W szczególności nie jest dopuszczalne zawieszenie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu sklepu internetowego i „przeniesienie” jej w stosunkowo niezmienionej formie na serwis aukcyjny.
W takim wypadku musiałaby Pani liczyć się z możliwymi konsekwencjami podatkowymi, takimi jak kontrole skarbowe, czy też konieczność uregulowania zaległości podatkowych wraz z odsetkami (podatek dochodowy, podatek od towarów i usług).
Ponadto, zgodnie z art. 14a ust. 4 pkt 7 u.s.g. przedsiębiorca może zostać w okresie zawieszenia poddany kontroli na takich zasadach, jakie obowiązują przedsiębiorców poza okresem zawieszenia. Nie jest również wykluczona odpowiedzialność z art. 601 §1 kodeksu wykroczeń za prowadzenie działalności gospodarczej bez zgłoszenia jej do ewidencji. Grozi za to kara ograniczenia wolności lub grzywny.
Wszystkie powyższe rozważania nie oznaczają oczywiście, że nie ma Pani prawa oferowania czegokolwiek do sprzedaży w ramach serwisu aukcyjnego. Niezależnie od działalności, która nie może być uznana za działalność gospodarczą, zgodnie z art. 14a ust. 4 pkt 3 u.s.g. Przedsiębiorca ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Oczywiście można tego dokonać za pośrednictwem serwisu aukcyjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?