Bezpodstawne wzbogacenie-termin przedawnienia

Pytanie:

W roku 2002 na konto spółki cywilnej (obecna działalność jednoosobowa prowadzona pod tą samą nazwą) trafił przelew od naszego klienta - przelew ten został wysłany omyłkowo. Czy i kiedy może przedawnić się konieczność zwrotu przelewu? Po przelewie mieliśmy kilka telefonów z prośbą o zwrot, niepotwierdzone przez nas saldo bankowe a na początku ubiegłego roku projekt ugody, na podstawie której mielibyśmy kwotę spłacić w 12 ratach (tej umowy też im nie odesłaliśmy)? Spółka, o której mowa, właśnie kończy działalność; powód - ujemne saldo, brak dalszych perspektyw. Chcemy upewnić się ze wspólnikiem, na co musimy się przygotować, w kwestii spłat ewentualnych roszczeń (w tym opisanego). Usłyszałem już kilka wersji dotyczących przedawnienia i nie wiem, która jest prawdziwa.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sytuacja opisana w pytaniu nosi znamiona bezpodstawnego wzbogacenia podmiotu, który był odbiorcą omyłkowo wysłanego przelewu środków pieniężnych. W myśl bowiem art. 405 kodeksu cywilnego, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Wydaje się przy tym, iż nie ma w Państwa przypadku możliwości wyłączenia zobowiązania do zwrotu korzyści (w myśl art. 409 kc), bowiem winni się Państwo od samego początku liczyć z obowiązkiem zwrotu wspomnianych środków pieniężnych.

Uprawniony do zwrotu (kontrahent) winien podjąć stosowne środki prawne w braku dobrowolnego zwrotu korzyści majątkowej w granicach przewidzianych przez polskie prawo cywilne terminów przedawnienia. W doktrynie uważa się, iż roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przedawniają się w terminie ogólnym dla przedawnienia roszczeń, tj. w terminie dziesięcioletnim, a gdy roszczenie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej (co wydaje się być adekwatne w opisywanym przypadku) - w terminie 3 lat od dnia, w którym to roszczenie stało się wymagalne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

pabloss

5.3.2010 13:36:31

Re: Bezpodstawne wzbogacenie-termin przedawnienia

Witam w 2004 roku straciłem prace na okres 1 m-ca w miedzy czasie powodka zlozyła wniosek u komornika za niezaplacony 1 m-c alimentow miesiac pozniej wyrownalem kwote z odsetkami ale powodka nie wycofala wniosku od komornika od tamtej pory place regularnie co do dnia mimo tego komornik twierdzi ze jestem jego dluznikiem i pobiera swoja oplate juz od 6 lat ze zwrotow podatku pit czy tez robi blokade tzw zabezpieczenie na moim koncie.Wspomne ze sad w wyroku wydal ze alimenta maja byc placone do rak wierzycielki i tak jest wiec sie pytam co robi pan komornik jak temu zaprzestac bo patrzac z perspektywy czasu to nie sa male pieniadze i w moim mniemaniu jest to okradanie mnie czy wobec istniejacych przepisow jest w stanie ktos mi pomoc?nawiasem mowiac potwierdzenia wplat pan komornik ma miesiac w miesiac u siebie na biorku...nie prowadzi zadnych windykacji wobec mnie twierdzi ze do poki powodka nie wycofa wniosku o postepowanie a u niego teczka lezy i sie kurzy do puty bedzie pobierac nalezne mu oplaty....prosze o pomoc


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.8.2018

  Zmiana terminów przedawnienia roszczeń

  Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)

 • 15.11.2017

  Strata w CIT po upływie terminu przedawnienia

  W świetle art. 24 w zw. z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r., nie jest (...)

 • 21.9.2016

  Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika

  Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe (...)

 • 24.12.2017

  Przedawnienie karalności przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych

  Dowiedz się, po jakim czasie ustaje karalność przestępstwa skarbowego oraz wykroczenia skarbowego.

 • 14.7.2018

  Szybsze przedawnianie roszczeń

  Nowelizacja skróciła podstawowe terminy przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat, przy czym pozostawiła bez zmiany termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz dla roszczeń związanych (...)