Bezprawnie przesunięte granice nieruchomości

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej, której naruszone ogrodzenie spowodowało pośrednio wejście z chodnikiem miejskim w głąb ok. 1, 5 m w teren posesji na długości ok. 50 m. W związku z faktem zgłoszenia do Urzędu planowanej budowy ogrodzenia i tegoż bezprawnego wejścia na posesję wystąpił problem uregulowania granicy posesji zgodnie z KW i przesunięcia chodnika celem zbudowania ogrodzenia w miejscu zgodnym z rzeczywistym przebiegiem granic działki. UM stoi na stanowisku, że uregulowanie sprawy leży wyłącznie po stronie posiadaczy posesji i to oni powinni zlecić prace geodezyjne, wystąpić o zmiany i ponieść wszystkie ich koszty oraz ewentualne koszty postępowania, ale UM nie musi wyrazić zgody na przeniesienie chodnika, a ewentualnie jedynie zapłacić za grunt wg obowiązujących stawek (posesja w W-wie). Proszę o odpowiedź czy bezumowne wejście na teren (co prawda w momencie wejścia nie oprotestowane) przez służby miejskie i wytyczanie chodnika na terenie cudzym ( KW od 1936r) jest aktem prawnie dopuszczalnym i bezkarnym? Czy możliwe jest oddalenie wniosku właścicieli o opuszczenie terenu posesji i przeniesienie chodnika celem umożliwienia budowy ogrodzenia lub też uzależnianie tegoż od woli urzędnika bądź pokrycia kosztów przez właścicieli? Jakie formalne kroki należy przedsięwziąć, aby nie dopuścić do zasiedzenia na naszej posesji (jakie okresy decydują)? Czy dopuszczalne jest "szantażowanie" poprzez nie wydanie decyzji dotyczącej zgody na planowane ogrodzenie itd.?"

Odpowiedź prawnika: Bezprawnie przesunięte granice nieruchomości

Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych. Jeżeli istnieje potrzeba rozgraniczenia obu nieruchomości, to  koszty rozgraniczenia obaj właściciele ponoszą po połowie. W takim samym stosunku ponoszą również koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków. Jeżeli właścicielem sąsiedniej nieruchomości jest gmina (a tak wynika z pytania), to ponosi ona połowę kosztów ponownego wyznaczenia granicy między nieruchomościami.

W przedstawionej sprawie należy zwrócić uwagę również na to, czy przekroczenie granicy nastąpiło z winy umyślnej. Jeżeli bowiem nastąpiło bez takiej winy, to właściciel nieruchomości, której granice zostały naruszone nie ma prawa żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Taka regulacja ma na celu ochronę przed wyburzeniem budynku lub innego urządzenia wybudowanego z przekroczeniem bez winy umyślnej granicy sąsiedniej nieruchomości. Właściciel nieruchomości może żądać:

  1. stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności gruntowej, albo
  2. wykupienia zajętej części gruntu, albo
  3. wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Dowód, że przekroczenie granicy nastąpiło bez winy umyślnej, obciąża właściciela nieruchomości wyjściowej, natomiast na właścicielu nieruchomości sąsiedniej, której granica została naruszona, spoczywa dowód, że sprzeciwił się przekroczeniu granicy bez nieuzasadnionej zwłoki albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Roszczenia właściciela są realizowane na drodze postępowania cywilnego.

Jeżeli faktycznie istnieje spór co do przebiegu granicy, a stanu prawnego ani ostatniego spokojnego stanu posiadania nie można stwierdzić, to zasadne jest przeprowadzenie rozgraniczenia. Dokonuje go wójt, burmistrz lub prezydent; w tym wypadku na wniosek strony skierowany do jednego  z wcześniej wymienionych organów. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje upoważniony geodeta. Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać - w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie - przekazania sprawy sądowi. Jeżeli po przeprowadzeniu rozgraniczenia potwierdzi się, że nastąpiło przekroczenie granicy przy wznoszeniu u rządzenia, to roszczenia właściciela kształtują się w sposób wyżej opisany.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aneta 2012-03-10 20:03:03

    Prosze o odpowiedz na pytanie: Sąsiadka poprosiła biuro geodezji o ustalenie granic swojej działki. Po czym biuro geodezji wysłało nam rowniez pismo, że powinniśmy przedstawić na swojej działce w celu okazania punktów granicznych. Czy nas ta sprawa w ogole powinna dotyczyć? Czy slusznym jest rozliczanie również sąsiedniej działki? a co jesli cos by sie nie zgadzało z dzialkami?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika