Błąd w umowie o pracę
Pytanie:
"W treści umowy o pracę na czas nieokreślony zawarto omyłkowo postanowienie, że pracownikowi ze stażem pracy poniżej 10 lat, przysługują 23 dni urlopu. Zamiarem pracodawcy było zastosowanie art. 154 kp i 20 dni urlopu. Czy jest to postanowienie umowy nieważne, czy też sąd może zastosować zasadę ochrony praw dla pracownika? Czy istnieją orzeczenia w tej sprawie? W jaki sposób można uregulować powyższa sprawę?"
Odpowiedź prawnika: Błąd w umowie o pracę
Zgodnie z art. 154 kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni w zależności od posiadanego stażu pracy. Na podstawie art. 300 kodeksu pracy w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pacy stosuje się odpowiednio przepisy prawa cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Zgodnie z art. 353[1] kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Na podstawie art. 18 § 1 kp, postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Postanowienia umów i aktów, o których mowa powyżej, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.
Czyli strony mogą umówić się, że wymiar urlopu będzie wynosił 23 a nie 20 dni, postanowienie takie nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy. W związku z powyższym, taki zapis w umowie będzie wywoływał skutki prawne.
Jeśli jednak, zamierzenia stron umowy były inne niż te wskazane w samej umowie, wówczas w formie aneksu do umowy można sprostować postanowienia umowy niezgodne z zamiarem stron - oczywiście wymaga to oświadczenia woli obu stron. Decydujące znaczenie (w razie wątpliwości) będzie miał wówczas zgodny zamiar stron i cel tego stosunku prawnego, a nie sama treść umowy.
Powyższe stanowisko zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 1999 r. (I PKN 616/98), zgodnie z którym przewidziane w art. 65 kc w związku z art. 300 kp reguły wykładni oświadczeń woli stron mają odpowiednie zastosowanie do umów o pracę. W razie wątpliwości decydujący jest zgodny zamiar stron i cel umowy o pracę także wtedy, gdy dosłowne jej brzmienie byłoby korzystniejsze dla pracownika. Jeśli jednak pracownik będzie twierdził, że zamiarem było uzyskanie 23 dni urlopu, to będzie miał prawo do 23 dni urlopu, gdyż w zasadzie nie ma tu żadnych wątpliwości co do treści oświadczeń woli stron. To, że przepisy prawa dają w takim wypadku 20 dni urlopu, nie ma znaczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?