Błąd w zwolnieniu lekarskim

Pytanie:

Nie jestem uprawniony jako pracodawca do wypłaty zasiłków i przekazałem zwolnienie lekarskie do ZUS (wcześniej wypłaciłem pracownikowi wynagrodzenie za 33 dni). Po odesłaniu dokumentacji do ZUS zauważyłem, że jest błąd w L-4 w ilości dni zwolnienia. Czy jako pracodawca mam obowiązek sprawdzić L-4 przed wysłaniem dokumentów do ZUS? Czy grożą mi z tego niedopatrzenia jakieś konsekwencje?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zwolnienie lekarskie L - 4 wystawiane na drukach ZUS ZLA, przewiduje podanie dat okresu niezdolności do pracy (od kiedy do kiedy zwolnienie obowiązuje) oraz określenie liczby dni niezdolności do pracy. W przypadku błędnego podania ilości dni niezdolności do pracy, można sprawdzić jeszcze wedle dat obowiązywania zwolnienia - czy zwolnienie to zostało wystawione prawidłowo.

Zaświadczenie takie może wystawić jedynie podmiot określony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca nie może wnieść korekty do błędnie wystawionego zwolnienia. Pracownik powinien udać się do osoby, która wystawiła mu błędne zaświadczenie lekarskie i poprosić o sprostowanie. Takie zaświadczenie należy następnie przekazać do ZUS. W przypadku, gdy było pobierane nienależne świadczenie, pracownik jest zobowiązany jego zwrotu.

Pracodawca nie odpowiada za błędnie wystawione zwolnienie lekarskie. ZUS przyznając zasiłek chorobowy powinien sprawdzić prawidłowość wystawionego zwolnienia lekarskiego, ponieważ na jego podstawie wypłacany jest zasiłek chorobowy.

W zakresie zadanego pytania prosimy o zapoznanie sie z artykułem z naszego serwisu http://www.e-prawnik.pl/: Kiedy przysługuje i w jakiej wysokości wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy?

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: