"Czy przy sprzedaży mieszkań tzw. komunalnych, gmina może stosować dowolne bonifikaty zniżki dla osób fizycznych lokatorów? Czy stosuje się bonifikaty upusty od "widzimisię" burmistrza i rady miasta, czy też są jakieś unormowania prawne w tym zakresie? Czy można się gdzieś odwołać od oferty, którą otrzymali lokatorzy?"
Odpowiedź prawnika: Bonifikata na wykup mieszkania komunalnego
Zasadą ustawową przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich dotychczasowych najemców w trybie bezprzetargowym jest ich sprzedaż po cenie nie niższej niż ich wartość rynkowa. Zasada ta, w praktyce jest jednak wyjątkiem, jako że właściwe rady gminy podejmują uchwały określające podstawy udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych i ewentualnego rozkładania ceny na raty. Na treść uchwały rady miasta (i tym samym wysokość i zasady udzielania bonifikat) mieszkańcy mogą mieć wpływ wyłącznie polityczny. Gmina nie jest bowiem, co do zasady, związana w przedmiocie ustalania bonifikat, zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zarząd, podejmujący decyzję o sprzedaży mieszkań jest wykonawcą tejże uchwały i pod tym względem jego czynności podlegają kontroli rady gminy. Ewentualne działania w przedmiocie ceny mieszkań komunalnych należałoby zacząć od dokładnego zapoznania z treścią stosownej uchwały rady.
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
edyta 2012-10-19 22:14:16
jakie podać argumenty aby Radni przychylili sie do udzielaenia bonifikaty
Sylwia 2012-04-11 14:27:52
Chyba nie ma obrony-"gmina ma zawsze rację"Jestem w odwrotnej sytuacji-przez 15 lat doprowadzam mieszkanie-ruinę od stanu używalności,na własny koszt.Nie ma ot ,niestety,wpływu na operat szacunkowy,wycenia sie to mieszkanie wg standardów,nie biorąc pod uwagę moich ogromnych wydatkow i pracy.Czy gmina nie powinna odliczyć od ceny mieszkania,które chcę kupić kosztów remontów własnych,co do wykonania których była zobowiązana już 15 lat temu,kiedy mnie wprowadzano?Sama bonifikata należy się obligatoryjnie,każdy w gminie ją otrzymuje,nawet Ci,którzy wcale z mieszkań nie korzystają,a odnajmują je komuś.
Gość 2011-09-16 10:04:44
Co zrobić gdy gmina nie przestrzega uchwały jaką podjęła.tzn w uchwale, wpływ na wysokość udzielonej bonifikaty mają mieć wydatki poniesione na remont i konserwację bieżącą,tymczasem gmina chce naliczyć wszystkie wydatki poniesione w budynku tj.budowy nowych ciągów wentylacyjnych(dotychczas takich w ogóle nie było w budynku),wszelkiego rodzaju przeglądy,koszty opracowania dokumentacji związanej z budowa itp.Co robić ,jak się bronić
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?