Brak przychodu a możliwość istnienia spółki z o.o.
Pytanie:
"Spółka z o.o. została założona w październiku 2004 roku. Pierwszy rok obrotowy wg umowy spółki kończył się w grudniu 2005 roku. Natomiast do tej pory (grudzień 2006) spółka nie wykonała żadnej transakcji przychodowej. W spółce są tylko koszty. Czy taki stan w jakikolwiek sposób zagraża istnieniu spółki z punktu widzenia formalnego? Czy jakikolwiek organ państwowy może wnioskować o wykreślenie spółki z rejestru?"
Odpowiedź prawnika: Brak przychodu a możliwość istnienia spółki z o.o.
Przyczyny rozwiązania spółki z o.o. zostały określone w kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z jego postanowieniami rozwiązanie spółki powodują:
-
przyczyny przewidziane w umowie spółki,
-
uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza,
-
ogłoszenie upadłości spółki, którą ogłasza się w razie niewypłacalności dłużnika,
-
inne przyczyny przewidziane prawem.
Pośród tych innych przyczyn kodeks spółek handlowych wskazuje, że sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki:
-
na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki,
-
na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.
Żadna z wyżej wymienionych przyczyn w tym stanie faktycznym nie uzasadnia rozwiązania umowy spółki. Samo nieosiąganie przychodów, a jedynie generowanie kosztów, może jednak prowadzić albo do upadłości albo do nie osiągnięcia zamierzonego celu (jeśli tym celem była działalność zyskowna), co skutkować mogłoby rozwiązaniem spółki. Zakładając, że taka sytuacja nie zachodzi (nic nie wynika z przedstawionego stanu faktycznego) należy również podkreślić, że jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Zgromadzenie wspólników (i tylko ono) będzie decydowało o dalszym jej istnieniu. Ustawodawca przewidział jednocześnie, że w takim przypadku przepis powyższy stosuje się odpowiednio, gdy bilans spółki został sporządzony przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w celu zbadania rachunkowości oraz działalności spółki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?