Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Nie ma przeszkód do zÅ‚ożenia wniosku o wydanie warunków zabudowy w stosunku do nieruchomoÅ›ci, co do której wnioskodawca nie przedstawia tytuÅ‚u prawnego. Art. 63 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi, że decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu i nie narusza prawa wÅ‚asnoÅ›ci i uprawnieÅ„ osób trzecich. Stanowisko to znalazÅ‚o także potwierdzenie w wyrokach sÄ…dowych, np. WSA w Poznaniu z dnia 25 lipca 2008 r., sygn. II SA/Po 156/2008, WSA w Lublinie z dnia 23 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Lu 59/2008. Decyzja o warunkach zabudowy nie tworzy okreÅ›lonego stanu prawnego, ale go deklaruje i ma charakter promesy uprawniajÄ…cej do uzyskania pozwolenia na budowÄ™ (wyrok WSA w BiaÅ‚ymstoku z dnia 29 marca 2007 r., sygn. II SA/Bk 374/2006). Fakt, czy inwestor bÄ™dzie dysponowaÅ‚ tytuÅ‚em prawnym do nieruchomoÅ›ci bÄ™dzie miaÅ‚ znaczenie na kolejnym etapie procesu inwestycyjnego, tj. w postÄ™powaniu o wydanie pozwolenia na budowÄ™.
W odniesieniu do tego samego terenu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy może siÄ™ ubiegać kilku wnioskodawców, ale podmiot który już otrzymaÅ‚ takÄ… decyzjÄ™ jest uprawniony do ponownego ubiegania siÄ™ o wydanie decyzji w odniesieniu do tego samego terenu, jednak w sprawie innej budowy (wyrok NSA – OÅ›rodek Zamiejscowy w Poznaniu z dnia 5 lutego 1998 r., sygn. II SA/Po 873/97). W stanie faktycznym przedmiotem rozstrzygniÄ™cia sÄ…dowego byÅ‚o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy dla nieruchomoÅ›ci objÄ™tej już decyzjami o warunkach zabudowy inwestor może wystÄ…pić o wydanie kolejnej decyzji o warunkach zabudowy. SÄ…d stanÄ…Å‚ na stanowisku, że jest to dopuszczalne, ale wniosek o warunki zabudowy musi dotyczyć innej inwestycji budowlanej. Nie może wiÄ™c zachodzić tożsamość przedmiotów decyzji. JeÅ›li zatem na terenie, co do którego ma Pan zamiar wystÄ…pić o warunki zabudowy w ramach zabudowy zagrodowej, takowe sÄ… już wydane, to może Pan siÄ™ ubiegać o wydanie decyzji, ale zwiÄ…zanej z innÄ… budowÄ… niż już objÄ™te poprzednimi decyzjami. Natomiast wnioskowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczÄ…cych tych samych inwestycji (w ramach zabudowy zagrodowej), ale na różnych dziaÅ‚kach w naszej ocenie jest dopuszczalne. Organ nie powinien w takiej sytuacji odmówić wydania decyzji.
Decyzja o warunkach zabudowy bÄ™dzie wydana w przypadku łącznego speÅ‚nienia warunków okreÅ›lonych w art. 61 ustawy. Należą do nich:
a) zabudowanie co najmniej jednej sÄ…siedniej dziaÅ‚ki majÄ…cej dostÄ™p z tej samej drogi publicznej w sposób pozwalajÄ…cy na okreÅ›lenie wymagaÅ„ dotyczÄ…cych nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników ksztaÅ‚towania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywnoÅ›ci wykorzystania terenu;
b) dostęp terenu do drogi publicznej
c) uzbrojenie terenu istniejÄ…ce lub projektowane jest wystarczajÄ…ce dla zamierzenia budowlanego
d) nie jest wymagane uzyskanie zgody na zmianÄ™ przeznaczenia gruntów rolnych i leÅ›nych na cele nierolnicze i nieleÅ›ne, albo teren jest objÄ™ty zgodÄ… uzyskanÄ… przy sporzÄ…dzaniu miejscowych planów, które utraciÅ‚y moc wraz z uchyleniem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym
e) zgodność decyzji z przepisami odrębnymi
JeÅ›li te warunki pozostajÄ… speÅ‚nione, to organ jest zobligowany do wydania decyzji o warunkach zabudowy. Ta bowiem należy do tzw. aktów zwiÄ…zanych, czyli takich w którym organ bada jakiÅ› stan faktyczny z punktu widzenia zgodnoÅ›ci z prawem i jeÅ›li przepisy nie sprzeciwiajÄ… siÄ™ zamierzeniu inwestycyjnemu, to organ musi wydać decyzjÄ™ pozytywnÄ….