Brak udostępnienia dokumentów przez spółdzielnię

Pytanie:

"Sprawa ze spółdzielnią rozpoczęła się od nałożenia zadłużenia spółdzielni na jej członków. Członkowie postanowili sprawdzić dokumenty spółdzielni - skąd i jak powstało to zadłużenie. Podejrzewają matactwa w dokumentach, fakturach zawyżanie kosztów robót, itp. oszustwa. Jednak nie dostali dostępu z uwagi że dokumentów nie udostępnia się członkom spółdzielni, gdyż są oni jego zdaniem osobami trzecimi. W jaki sposób wyegzekwować od Spółdzielni opisany w art. 8[1] Ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych dostęp do wymienionych tam dokumentów. Czy można i jak uzyskać sądowy nakaz udostępnienia dokumentów spółdzielni z klauzulą natychmiastowej wykonalności?"

Odpowiedź prawnika: Brak udostępnienia dokumentów przez spółdzielnię

Zgodnie z ustawą z art. 8[1]. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

Z kolei, zgodnie z art. 18 § 3 prawa spółdzielczego, który naszym zdaniem znajduje również zastosowanie do spółdzielni mieszkaniowych,  spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.

Zawinione nieudostępnienie dokumentów stanowi również wykroczenie. Zgodnie z art. 27[3] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem, albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia nie udostępnia członkowi spółdzielni mieszkaniowej odpisów oraz kopii dokumentów, o których mowa w art. 8 [1] - podlega karze grzywny. Maksymalna grzywna wynosi 5.000 zł. Fakt nieudostępnienia dokumentów należy zgłosić na Policję.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika