Budowa garażu na cudzym gruncie

Pytanie:

"W kwietniu 1999 r. wystąpiliśmy do gminy o wykupienie gruntu należącego do Skarbu Państwa zabudowanego garażem wybudowanym ze środków własnych. Zezwolenie na budowę zostało udzielone w maju 1989 r. pierwszemu najemcy, od którego wykupiliśmy w maju 1992 r. poniesione koszty na wybudowanie fundamentów i dokończyliśmy budowę w 1992 r. i od tej pory jesteśmy dzierżawcami gruntu zabudowanego garażem. W styczniu 2007 r. dostaliśmy od gminy odmowną odpowiedź. Gmina twierdzi, iż nie ma możliwości zastosowania regulacji prawnych zgodnie z art. 211 lub 207 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w myśl których nabycie budynku garażowego następuje nieodpłatnie. W związku z powyższym, jak twierdzi gmina, procedura uwłaszczeniowa w stosunku do przedmiotowej działki gruntu może być zrealizowana jedynie w trybie art. 34 ust. 6 ustawy, tzn. z pełną odpłatnością za budynek garażowy. Czy gmina ma prawo żądać ode mnie zapłacenia za garaż, który jest moją własnością?"

Odpowiedź prawnika: Budowa garażu na cudzym gruncie

Przede wszystkim, choć garaż został wybudowany za Państwa środki, nie są Państwo jego właścicielami. Budynek jest bowiem częścią składową nieruchomości i, z pewnymi wyjątkami, nie może być odrębnym przedmiotem prawa własności. Budowa budynku na cudzym gruncie nie powoduje, że inwestor (osoba, która wybudowała budynek) nabywa własność budynku.

Inwestor ponosi ryzyko takiego działania. Z drugiej strony właściciel gruntu, na którym wybudowano budynek, staje się wzbogacony, na skutek budowy na ogół wzrasta bowiem wartość nieruchomości.

Z opisu sytuacji wynika, iż od 1992 r. są Państwo dzierżawcami nieruchomości. Przepisy dotyczące dzierżawy mają więc pierwszeństwo w kwestii rozstrzygania o ewentualnych rozliczeniach kosztów budowy. Jak rozumiemy w tej umowie była przewidziana budowa garażu. W razie nabycia nieruchomości, która była wcześniej przedmiotem dzierżawy, rozliczenia kosztów budowy powinny nastąpić na podstawie umowy. Domyślamy się jednak, iż w tej kwestii niestety umowa nie zawiera żadnych postanowień.  

Zgodnie z przepisem art. 676 kodeksu cywilnego, który stosuje się odpowiednio do umowy dzierżawy, jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Takie są ogóle zasady umów dzierżawy. Nie znajdują tu zastosowania przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dahrek 2024-05-24 15:01:39

    Bardzo proszę o pomoc w jawnym złodziejstwie, jakie PKP Cargo chce dokonać na mojej osobie. Po krótce opiszę sprawę. Około 10 lat temu wybudowałem własnymi środkami, czasem i pracą garaż na gruncie, którego właścicielem jest PKP Cargo S.A. Po kilku latach wraz z "sąsiadami" wystąpiliśmy z pismem o wykup gruntu, jednak nasz wniosek pozostał bez odpowiedzi. W dniu wczorajszym otrzymałem pismo z "Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu". Treść pisma brzmi: "W związku z przygotowywaniem nieruchomości do sprzedaży, PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu wypowiada umowę nr...... z dnia....., która przekształciła się na czas nieokreślony z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Celem zawarcia nowej umowy, z terminem obowiązywania od 01.11.2011 r. należy skontaktować się z Rejonem Administrowania i Utrzymania Nieruchomości w .... Nakłady w postaci wybudowanego garażu przy ul..... w..... są własnością PKP S.A., w związku z powyższym nowa umowa będzie zawarta na najem terenu WRAZ Z GARAŻEM. Ponadto informuje się, że w I kwartale 2012 . zostanie ogłoszony przetarg nieograniczony na sprzedaż garażu wraz z gruntem. Oczekujemy na zawarcie umowy najmu do dnia 15.11.2011. Brak zawarcia umowy w wyznaczonym terminie traktowane będzie jako rezygnację i zostanie wyznaczony termin odbioru przedmiotu najmu." W tym momencie bardzo proszę o poradę co z tym fantem zrobić. Jest to ewidentne i celowe działanie PKP S.A. Podczas kiedy wspólnie ze znajomymi chcieliśmy wykupić grunt, PKP nie reagowało, natomiast obecnie (podobno zmieniły się w 2010 roku przepisy budowlane) mogą UKRAŚĆ moją ciężką zapracowaną własność. Czy są jakieś szanse na wygranie tej sprawy, bądź uzyskanie całej wartości garażu (w naszym małym mieście ok. 2 tysięcy złotych). Czy jest to rzeczywiście prawnie uzasadnione, że mogą zabrać garaż? Proszę o pomoc!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika