Cesja i zmiana właściwego sądu

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą w Warszawie. Mój kontrahent (także z Warszawy) winien jest mi ponad 10 tysięcy złotych. Mam złe doświadczenia w prowadzeniu sporów sądowych w Warszawie ze względu na ich przewlekłość. Chciałbym dokonać cesji wierzytelności na mojego tatę, który mieszka w innym mieście. Następnie wystąpiłby on z pozwem w trybie nakazowym do sądu właściwego ze względu na wykonanie zobowiązania pieniężnego, czyli miejsce swojego zamieszkania. W razie przejścia sprawy w tryb zwykły chciałbym reprezentować w sądzie swojego tatę. Pierwotnie więc spór rozpatrywałby sąd gospodarczy w Warszawie, po dokonaniu cesji sąd cywilny w miejscowości zamieszkania mojego taty. Czy takie działanie jest możliwe i czy jest ono zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Cesja i zmiana właściwego sądu

Co do zasady powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany. Powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału. W zasadzie postępowanie mogłoby się toczyć według miejsca zamieszkania wierzyciela, a nie dłużnika, jeśli to w tym miejscu miała być wykonana umowa. Powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie oraz o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można bowiem wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.

Ewentualna cesja powinna zostać dokonana przed wytoczeniem powództwa. Jednakże wytoczenie powództwa przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy wierzytelności, będzie możliwe tylko wtedy, gdy to samo miejsce jest miejscem wykonania umowy. Jeśli więc świadczeniem,  na które opiewa wierzytelność, jest świadczenie pieniężne, to powinno być ono wykonane w miejscu zamieszkania wierzyciela według chwili spełnienia świadczenia. A po dokonaniu cesji tym miejscem będzie miejsce zamieszkania nabywcy wierzytelności. Adres ten należałoby wskazać w powiadomieniu dłużnika o cesji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika