Choroba zawodowa a zadośćuczynienie

Pytanie:

"U pracownika stwierdzono chorobę zawodową - przewlekłą chorobę układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Czy pracownik może domagać się, z tytułu nabawienia się choroby zawodowej,zadośćuczynienia od pracodawcy?"

Odpowiedź prawnika: Choroba zawodowa a zadośćuczynienie

Zgodnie z treścią art. 444 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Z kolei wedle treści art. 445 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Okoliczność, że z tytułu chorobowy zawodowej przysługują pracownikowi ściśle określone świadczenia przewidziane przez ustawę o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie wyklucza dochodzenia roszczenia z tytułu zadośćuczynienia. Żadne przepisy nie zawierają takiego wyłączenia a więc pracownik, na drodze powództwa cywilnego może dochodzić swoich racji przed sądem. Niemniej, w naszej ocenie wysokość zadośćuczynienia winna uwzględnić okoliczność, że pracownik uzyskał tytułem rekompensaty świadczenia ustawowe.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika