Choroba zawodowa a zadośćuczynienie

Pytanie klienta:

""U pracownika stwierdzono chorobę zawodową - przewlekłą chorobę układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Czy pracownik może domagać się, z tytułu nabawienia się choroby zawodowej,zadośćuczynienia od pracodawcy?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z treścią art. 444 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Z kolei wedle treści art. 445 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Okoliczność, że z tytułu chorobowy zawodowej przysługują pracownikowi ściśle określone świadczenia przewidziane przez ustawę o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie wyklucza dochodzenia roszczenia z tytułu zadośćuczynienia. Żadne przepisy nie zawierają takiego wyłączenia a więc pracownik, na drodze powództwa cywilnego może dochodzić swoich racji przed sądem. Niemniej, w naszej ocenie wysokość zadośćuczynienia winna uwzględnić okoliczność, że pracownik uzyskał tytułem rekompensaty świadczenia ustawowe.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.