Pomówienie przez pracowników

Pytanie:

"Pracownice , które zwolniły się w zeszłym roku, po roku czasu zaczynają żle mówić o zakładzie, przychodząc do byłego miejsca pracy informują pracowników o sprawach które nie miały miejsca. Nadmieniam , że pogorszyły sobie wynagrodzenie i mają gorszą , cięższą pracę. Nadmieniam , że prowadzę zakład ,gdzie szczególnie zależy mi na dobrej opinii . Mam zatrudnionych 19 pracowników na umowę o pracę oraz na umowę zlecenie.Co mogę uczynić , aby przestały robić takie rzeczy . Myślę o sprawie sądowej i o odszkodowaniu"

Odpowiedź prawnika: Pomówienie przez pracowników

W grę wchodzą dwie możliwości : wystąpienie z prywatnym aktem oskarżenia o przestępstwo pomówienia albo wystosowanie pozwu o ochronę dóbr osobistych.

Art. 212 par. 1 Kodeksu karnego stanowi, że „ Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku". Norma wyrażona w tym przepisie ma za zadanie chronić dobre imię podmiotu rozumiane jako ocena jego wartości w pojęciu innych ludzi ( por. O. Chybiński, W. Gutekunst, W. Świda, Prawo karne , s. 243-244). Sam czyn polega na pomówieniu podmiotu określonego w tym przepisie o takie postępowanie lub właściwość, które mogą poniżyć go ( pomniejszyć jego wartość, zhańbić, upokorzyć) w opinii publicznej (wobec większej, bliżej nieokreślonej liczby osób) lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Ustalenie czy byłe pracownice realizują znamiona powyższego przestępstwa zależy od tego jakie konkretnie słowa padają i jaka jest ich ocena w odbiorze innych pracowników. Należy zauważyć, że okoliczność, iż prowadzi Pan przedsiębiorstwo, którego działalność jest szczególnie uzależniona od „dobrej opinii", będzie miało duże znaczenie w ocenie zachowań byłych pracownic jako pomawiających. Przestępstwo to posiada również typ kwalifikowany, określony w par. 2 przepisu ; „ Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jak wspomniano wyżej przestępstwo to ścigane jest z oskarżenia prywatnego a więc dla wszczęcia stosownego postępowania potrzeby jest akt oskarżenia pochodzący od Pana.

Odnosząc się do drugiej zaproponowanej przez nas możliwości, należy zauważyć, że unormowania kodeksu cywilnego odnośnie dóbr osobistych chronią osoby fizyczne ( art. 24 Kodeksu cywilnego) jak również osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (art. 43 ustawy). Niezależnie od tego czy byłe pracownice w swoich wypowiedziach odnoszą się do zakładu pracy czy konkretnych osób, przepisy te będą miały zastosowanie. Zgodnie z tymi regulacjami ten, czyje dobro zostaje zagrożone cudzym działaniem:

  1. może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne,

  2. w razie dokonanego naruszenia może żądać, żeby osoba, która dopuściła się naruszenia dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,

  3. na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny,

  4. jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

    Kierują pozew, będzie Pan musiał udowodnić, że nastąpiło naruszenie jego ( lub zakładu pracy) dobra osobistego. Musi wykazać, na czym to naruszenie polegało i udowodnić, że zachowanie pozwanego, które naruszyło określone dobro osobiste, rzeczywiście miało miejsce.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika