Cofnięcie pozwu a zwrot opłaty sądowej

Pytanie:

"Złożyłem pozew o rozwód. Po otrzymaniu wezwania o opłatę od pozwu zapłaciłem 600 zł. Chcę wycofać pozew jeszcze przed pierwszą rozprawą. Jakie pismo powinienem złożyć w sprawie wycofania pozwu? Czy otrzymam zwrot opłaty, gdy rozprawa się nie odbędzie?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu a zwrot opłaty sądowej

Cofnięcie pozwu może nastąpić w formie zwykłego pisma procesowego, w którym powód –obok oznaczenia sądu, stron i wskazania sygnatury akt – zawrze oświadczenie woli o cofnięciu pozwu w sprawie. W zakresie wniesionej opłaty sądowej od pozwu, stosownie do treści art. 79 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w sytuacji, gdy cofnięcie pozwu następuje przed wysłaniem odpisu pisma (pozwu) innym stronom, a w braku takich stron - przed wysłaniem zawiadomienia o terminie posiedzenia, sąd zwróci stronie postępowania całą uiszczoną opłatę. W przypadku zaś, gdy cofnięcie nastąpi przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana, sąd zwróci stronie połowę uiszczonej opłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika