Cofnięcie pozwu o zniesienie służebności
Pytanie:
"Złożyłem wniosek w sądzie o zniesienie służebności gruntowej. Sąd orzeknie koszt odszkodowania za zniesienie. Jeżeli odszkodowanie będzie przewyższało moje możliwości finansowe, to czy będę mógł wycofać wniosek (zrezygnować ze zniesienia)?"
Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu o zniesienie służebności
Zniesienie służebności odbywa się w postępowaniu procesowym. Cofnąć pozew bez zgody pozwanego (i bez zrzeczenia się roszczenia) można do rozpoczęcia rozprawy. Natomiast później, zgoda pozwanego będzie potrzebna, jeżeli cofnięcie pozwu ma odbyć się bez zrzeczenia się roszczenia.
Jeżeli wysokość odszkodowania będzie zbyt wysoka może Pani cofnąć pozew w sądzie I instancji, jeżeli wyrok się nie uprawomocnił i nie został jeszcze zaskarżony. Należy pamiętać, że do cofnięcia pozwu w takiej sytuacji, jeżeli ma ono nastąpić bez zgody pozwanego, konieczne jest zrzeczenie się roszczenia. Natomiast, na cofnięcie bez zrzeczenia się roszczenia konieczna będzie zgoda pozwanego. Ponadto, pozew na takich samych warunkach można cofnąć już w trakcie postępowania apelacyjnego - w takiej sytuacji nastąpi uchylenie orzeczenia sądu I instancji. Należy również dodać, że pod pojęciem zrzeczenia się roszczenia w tej sytuacji rozumie się zrzeczenie się prawa do występowania z tym samym żądaniem, opartym na tych samych okolicznościach faktycznych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?