Częściowe przewłaszczenie samochodu
Pytanie:
"Skierowałem wniosek egzekucyjny o egzekucję do pojazdu dłużnika. Komornik zajął samochód. Wkrótce z banku otrzymałem wezwanie do zwolnienia tego samochodu spod egzekucji pod rygorem wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego, ponieważ samochód jest przewłaszczony ma rzecz banku w 99% jako zabezpieczenie kredytu. Bank załączył stosowną umowę częściowego przewłaszczenia. Czy taka umowa, na mocy której dłużnik pozostaje właścicielem tylko 1% samochodu jest ważna? "
Odpowiedź prawnika: Częściowe przewłaszczenie samochodu
Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest jednym z popularniejszych sposobów zabezpieczania wierzytelności, głównie z umów kredytowych, pożyczek, leasingu. Spotykana jest także np. w ugodach, w których dłużnik w zamian za odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie jej na raty zawiera umowę przewłaszczenia z wierzycielem.
Na podstawie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie (przewłaszczenia powierniczego) dłużnik przenosi na wierzyciela własność rzeczy ruchomej, a wierzyciel zobowiązuje się do przeniesienia własności tejże rzeczy z powrotem na dłużnika po zaspokojeniu wierzytelności. Na mocy wskazanej umowy wierzyciel może korzystać z przewłaszczonej rzeczy, tylko na warunkach przewidzianych w umowie.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie występuje także w formie przewłaszczenia częściowego. Różni się ono tym, iż dłużnik przewłaszcza przedmiot umowy na wierzyciela w części przewidzianej w umowie. Umowa taka ma tę praktyczną zaletę, iż dłużnik pozostaje współwłaścicielem rzeczy, co chroni w pewnym zakresie jego interesy, np. w dowodzie rejestracyjnym widnieje jako współwłaściciel.
Reasumując, umowa częściowego przewłaszczenia na zabezpieczenie jest możliwa i dopuszczalna.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?