Częściowe zniesienie współwłasności
Pytanie:
"Czy dopuszczalne jest takie zniesienie współwłasności nieruchomości, że jej cześć przypadnie na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli, a pozostała znajdować się będzie nadal we współwłasności innych współwłaścicieli?"
Odpowiedź prawnika: Częściowe zniesienie współwłasności
Dopuszczalność mieszanych sposobów zniesienia współwłasności, a więc m.in. dokonanie podziału części nieruchomości z pozostawieniem współwłaścicieli we wspólności co do pozostałej części jest obecnie możliwa bez żadnych ograniczeń. Jak podaje Roman Dziczek w publikacji „Postępowanie cywilne w sprawach dotyczących nieruchomości”, Warszawa 2010 LexisNexis Polska (wydanie VII) „Zniesienie współwłasności nieruchomości może - stosownie do zgłoszonego wniosku - mieć charakter częściowy, tzn. prowadzić do wydzielenia z nieruchomości jednej lub kilku działek gruntu, z przyznaniem ich wskazanym współwłaścicielom stosownie do posiadanych udziałów (lub z wyrównaniem udziałów przez dopłaty lub spłaty) i pozostawieniem pozostałej części nieruchomości we współwłasności pozostałych współwłaścicieli, których udziały w nowo utworzonej nieruchomości przybiorą wówczas zmienioną postać (art. 211 i 212 § 1 kc). Inną postacią częściowego zniesienia współwłasności może być - w sytuacji niemożności podziału nieruchomości w naturze - przyznanie jej na współwłasność części współwłaścicieli, ze spłatą na rzecz pozostałych”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?