Zawarcie umowy konsorcjum

Pytanie:

"Czy umowa konsorcjum jest zastrzeżona tylko dla firm prywatnych? Czy konsorcjum dla osiągnięcia jednego celu (i złożenia razem środków finansowych) może składać się z firm państwowych?"

Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy konsorcjum

Umowa konsorcjum jest umową nie regulowaną przez przepisy prawa. Celem konsorcjum jest wspólne prowadzenie przedsięwzięcia, polegające w szczególności na wzajemnej informacji na temat zleceń i ich realizacji. Umowa konsorcjum nie jest zastrzeżona wyłącznie dla firm prywatnych. Stroną umowy może być każda podmiot posiadający zdolność do czynności prawnych (m.in. do zawierania umów), tak fizyczna, jak i prawna. Ewentualne ograniczenia w tym zakresie mogą być powodowane postanowieniami statutu danej osoby prawnej lub ustawą dotyczącą pewnego rodzaju podmiotów (np. jeżeli grupa banków chce utworzyć konsorcjum w celu wspólnego udzielenia kredytu ustawa wymaga dołączenia do treści umowy odpowiednich postanowień).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika