Członek oczekujący w spółdzielni mieszkaniowej

Pytanie:

"Jak wygląda status członka oczekującego w spółdzielniach mieszkaniowych w chwili obecnej? Czy posiada on takie samo prawa i obowiązki jak pozostali członkowie? Kiedy można skreślić członka oczekującego z rejestru członków oczekujących spółdzielni? Czy członek oczekujący może partycypować w kosztach działalności SM, np. w kosztach dotyczących zawiadomień go o wolnych mieszkaniach, zebraniach członkowskich itp.? "

Odpowiedź prawnika: Członek oczekujący w spółdzielni mieszkaniowej

Przedmiotem pytania jest sytuacja członka spółdzielni, który oczekuje na zawarcie stosownej umowy. Prawa i obowiązki członka spółdzielni zostały omówione w artykule: Jakie prawa przysługują Ci z racji przynależności do spółdzielni oraz jakie ciążą na Tobie obowiązki?

Zgodnie z ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć:

  • w kosztach budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych,

  • w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową zgodnie z postanowieniami statutu.

Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy.

Natomiast sposób wykluczenia określa ustawa o spółdzielniach, zgodnie z którą spółdzielnia może rozwiązać stosunek członkostwa tylko przez:

  • wykluczenie

  • albo wykreślenie członka.

Wykluczenie członka ze spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu spółdzielni lub dobrymi obyczajami. Statut określa przyczyny wykluczenia.

Członek niewykonujący obowiązków statutowych z przyczyn przez niego niezawinionych może być wykreślony z rejestru członków spółdzielni. Statut określa przyczyny wykreślenia.

Wykluczenia albo wykreślenia może dokonać, stosownie do postanowień statutu, rada nadzorcza albo walne zgromadzenie spółdzielni. Organ, do którego kompetencji należy podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia albo wykreślenia, ma obowiązek wysłuchać wyjaśnień zainteresowanego członka spółdzielni. Organ, który podjął uchwałę w sprawie wykreślenia albo wykluczenia, ma obowiązek zawiadomić członka na piśmie wraz z uzasadnieniem o wykreśleniu albo wykluczeniu ze spółdzielni w terminie dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały. Uzasadnienie powinno w szczególności przedstawiać motywy, którymi kierował się organ spółdzielni uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia określone w statucie.

Jeżeli organem właściwym w sprawie wykluczenia albo wykreślenia członka ze spółdzielni jest, zgodnie z postanowieniami statutu, rada nadzorcza, członek spółdzielni ma prawo:

1) odwołać się od uchwały o wykluczeniu albo wykreśleniu do walnego zgromadzenia, w terminie określonym w statucie, albo 

2) zaskarżyć uchwałę rady nadzorczej do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia doręczenia członkowi uchwały z uzasadnieniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • paweł 2012-03-08 19:12:33

    to złe

  • krystyna 2011-10-28 10:00:41

    Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej-oczekującym na mieszkanie. 30 lat temu wpłaciłam pełen wkład na mieszkanie /wartość moich 2-letnich ówczesnych poborów/.W ciągu tego okresu spółdzielnia jeden raz powiadomiła mnie o możliwości zakupu mieszkania , oczywiście po cenach wolnorynkowych. Otrzymałam kilka dni temu zawiadomienie,że od tego roku zobowiązana jestem wnosić opłatę roczną w wys.50,-zł na pokrycie kosztów administracyjnych.Nie wniesienie opłaty stanowić będzie,jak napisano,podstawę do wykreślenia z rejestru członków Spółdzielni. Jestem oburzona!30 lat ktoś korzysta z moich pieniędzy nie proponując mi nic w zamian i jeszcze domaga się dodatkowych pieniędzy ! Czy spółdzielnia ma prawo wykreślić mnie z listy członków jeśli nie wniosę tej opłaty ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika