Członek zarządu a działalność gospodarcza

Pytanie:

"Członek zarząd mający prawo do jednoosobowej reprezentacji spółki jest jednocześnie dyrektorem generalnym spółki z o.o. Odpowiedzialnym za zarządzanie na podstawie umowy o pracę. Osoba ta nie pobiera odrębnego wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu. Czy taka osoba może w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, argumentując, że ta działalność gospodarcza ma zupełnie inny zakres niż jego obowiązki pracownicze i funkcje zarządcze, rozpocząć świadczenie usług na rzecz spółki? Czy umowa na takie dodatkowe usługi może być zaakceptowana przez innego członka zarządu, który również jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji? Jeżeli nie istnieje rada nadzorcza, czy wymagana jest zgoda wspólnika na tego typu umowę?"

Odpowiedź prawnika: Członek zarządu a działalność gospodarcza

Artykuł 211. § 1 kodeksu spółek handlowych mówi : Członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej, jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej, jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu, co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania, co najmniej jednego członka zarządu. § 2. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zgody udziela organ uprawniony do powołania zarządu. Natomiast Art. 209 podaje:  W przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i może żądać zaznaczenia tego w protokole.

Tak, więc członek zarządu może zajmować się prowadzeniem interesów bez zgody spółki, jeśli nie są one w stosunku do niej konkurencyjne. Jeśli są konkurencyjne wymagana jest zgoda konkretnego organu. Tym samym członek zarządu może prowadzić ze spółką interesy. Natomiast, jeśli pojawi się konflikt interesów członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw.

Generalna zasada dotycząca stosunków członków zarządu ze spółką zawarta jest w artykule 210. § 1 kodeksu spółek handlowych: W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Tak, więc jeśli spółka nie powołała rady nadzorczej winna wyznaczyć pełnomocnika do zawierania umów z członkiem zarządu

Zasada ta ma zastosowanie do przypadku, gdy członek zarządu miałby mieć umowę konstruowaną specjalnie do jego potrzeb, np. na preferencyjnych warunkach w stosunku do innych podmiotów mogących świadczyć takie same usługi. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że mógłby wpływać na stanowisko zarządu w gestii zawarcia umowy i jej warunków, co mogłoby działać na szkodę spółki. Nie stoi jednak na przeszkodzie żeby umowę z członkiem zarządu w imieniu spółki zawarł inny umocowany członek zarządu pod warunkiem ze umowa będzie tak samo skonstruowana jak dla innych potencjalnych lub aktualnych kontrahentów, a co za tym idzie członek zarządu nie odniesie żadnych dodatkowych korzyści z tytułu swojej pozycji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika