Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką

Pytanie:

"Mamy z żoną mieszkanie, którego jesteśmy współwłaścicielami w równych częściach. Mieszkanie jest obciążone hipoteką na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego. W jaki sposób mogę dokonać darowizny swojej połowy mieszkania na rzecz żony? "

Odpowiedź prawnika: Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką

Z zadanego pytania wynika, że opisana nieruchomość nie znajduje się w majątku wspólnym małżeńskim i takiej sytuacji będzie dotyczyła poniższa odpowiedź.

Zgodnie z art. 72 ustawy o księgach wieczystych i hipotece niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki. Skoro więc w ustawie zawarty został wyraźny zakaz ograniczania możliwości zbywania nieruchomości obciążonej hipoteką, właściciel może swobodnie dysponować prawem własności nieruchomości. Właściciel może przenieść własność nieruchomości w dowolnej formie, również w formie umowy darowizny. Przeniesienie własności nieruchomości może być dokonane na rzecz każdego podmiotu, w tym również na rzecz innego współwłaściciela nieruchomości. Można więc dokonać darowizny nieruchomości ograniczonej hipoteką.

Darowizny nieruchomości należy dokonać przez zawarcie umowy z osobą, na rzecz której chce się dokonać darowizny. Dla ważności umowy przenoszącej udział w nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego. W celu zawarcia umowy darowizny należy udać się do notariusza i przed nim złożyć oświadczenie woli o darowaniu własności nieruchomości przez darczyńcę oraz oświadczenie woli o przyjęciu własności nieruchomości przez obdarowanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika