Decyzje w sprawie pomocy społecznej
Pytanie:
"Proszę podać podstawę prawną uchwały Rady Gminy w sprawie upoważnienia kierownika ośrodka pomocy społecznej do udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym."
Odpowiedź prawnika: Decyzje w sprawie pomocy społecznej
Jak rozumiemy, pytający ma na myśli podstawę prawną do udzielenia upoważnienia kierownikowi GOPS do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach w zakresie przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, o której mowa w art 106 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 175 poz. 1362).
W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż nie istnieje podstawa prawna do wydania uchwały Rady Gminy, na podstawie której kierownik GOPS uzyskałby uprawnienie do wydawania decyzji administracyjnych w kwestii przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Taki wniosek płynie z faktu, iż organem Gminy właściwym do udzielenia stosownego upoważnienia jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) – a więc organ wykonawczy Gminy.
Podstawę taką stanowi art. 110 ust 7 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z tym przepisem: Wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy.
Przez sprawy z zakresu pomocy społecznej należące do właściwości Gminy należy rozumieć w szczególności sprawy wymienione w art. 17 i 18.
Na potwierdzenie powyższego stanowiska można wskazać Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 6 czerwca 2008 r. NK.III-IM-0911-1-47/08, w którym stwierdza się:
1. Rada, ustalając katalog osób uprawnionych do korzystania z usług opiekuńczych wykroczyła poza delegację wynikającą z art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej, który przyznaje radzie gminy kompetencję tylko do ustalenia szczegółowych warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i w ramach tego upoważnienia Rada może realizować swoje kompetencje prawodawcze.
2. Przyznanie przez Radę Kierownikowi OPS w Ch. kompetencji do przyznawania w drodze decyzji usług opiekuńczych i specjalistycznych stanowi naruszenie normy zawartej w art. 110 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którą wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy.
3. W ocenie organu nadzoru Rada określając w załączniku zakres świadczonych usług w formie usług opiekuńczych wykroczyła poza kompetencje przyznane jej na mocy art. 50 ust. 6 ww. ustawy, czym w istotny sposób naruszyła prawo. Przepis ten nie zawiera normy kompetencyjnej upoważniającej Radę do konkretyzowania i specyfikacji zakresu świadczonych usług opiekuńczych.
Dodatkowo można wskazać na Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 kwietnia 2008 r. (sygn. akt IV SA/Po 65/2008): Zadania pomocy społecznej w gminach wykonują jednostki organizacyjne - ośrodki pomocy społecznej. Prezydent miasta udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy. Upoważnienie to może być także udzielone innej osobie na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?