Definicja końca roku studiów
Pytanie:
"Problem dotyczy definicji końca roku szkolnego w aspekcie odroczenia służby wojskowej. Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony jednym z powodów odroczenia służby wojskowej może być pobieranie nauki w szkole wyższej. Jeżeli poborowy jest studentem to odroczenie może zostać udzielone na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty siódmy rok życia. Jak należy rozumieć termin koniec roku szkolnego i czy jest jednoznacznie zapisane w ustawie, że koniec roku szkolnego oznacza także koniec roku akademickiego? Jak należy ten termin rozumieć i na jakiej podstawie? Jak określić konkretnie datę wspomnianego końca roku szkolnego?"
Odpowiedź prawnika: Definicja końca roku studiów
Odroczenia udziela się ze względu na pobieranie nauki w szkole wyższej, jeżeli jest on studentem - na czas pobierania tej nauki.
Poborowy, któremu udzielono takiego odroczenia po zakończeniu roku szkolnego (studiów), nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego (studiów), przedstawia wojskowemu komendantowi uzupełnień właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące zaświadczenie o ukończeniu poprzedniego i rozpoczęciu nowego roku nauki (studiów).
Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP nie definiuje pojęcia roku studiów. Należy więc w tym zakresie odwołać się do regulacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Z kolei ten akt prawny określenie toku studiów, w tym roku akademickiego, pozostawia w kompetencji organów uczelni. Uczelnie w swoich regulaminach rozróżniają też pojęcie rok studiów – jako jednostkę zaliczeniową. Rok ten zasadniczo pokrywa się z rokiem akademickim. Rozstrzygającym będzie wiec regulamin pana uczelni.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?